USA Curling National Championship
Curling Scores
USA Curling National Championship
Feb 8 - 15, 2020
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Dominik Maerki Chaska, MN |
![]() |
1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 | ||
| Chase Sinnett Medfield, MA |
0 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Dominik Maerki |
4 |
17 |
1.00 | 3.3 | 85% |
| 4: | Jason Smith |
18 |
75 |
1.46 | 5.0 | 85% |
| 3: | Jason Smith |
4 |
17 |
1.00 | 4.2 | 85% |
| 3: | Dominik Maerki |
18 |
75 |
1.94 | 5.0 | 87% |
| 2: | Stephen Dropkin |
22 |
96 |
1.54 | 5.2 | 89% |
| 1: | Shawn Banyai |
22 |
101 |
1.28 | 3.8 | 93% |
| TEAM TOTALS | 88 | 381 | 1.50 | 4.6 | 88% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Chase Sinnett |
22 |
91 |
1.76 | 6.5 | 86% |
| 3: | Samuel Strouse |
22 |
97 |
2.02 | 5.5 | 93% |
| 2: | Eli Clawson |
22 |
76 |
1.72 | 5.2 | 71% |
| 1: | Ethan Sampson |
22 |
98 |
1.36 | 3.8 | 91% |
| TEAM TOTALS | 88 | 362 | 1.72 | 5.2 | 85% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Dominik Maerki |
1 |
5 |
1.00 | 3.3 | 100% |
| 4: | Jason Smith |
8 |
36 |
1.38 | 4.6 | 91% |
| 3: | Dominik Maerki |
8 |
36 |
1.38 | 5.4 | 91% |
| 2: | Stephen Dropkin |
11 |
48 |
1.46 | 5.5 | 89% |
| 1: | Shawn Banyai |
16 |
74 |
1.32 | 3.5 | 94% |
| TEAM TOTALS | 44 | 199 | 1.36 | 4.5 | 92% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Chase Sinnett |
10 |
35 |
1.50 | 5.7 | 71% |
| 3: | Samuel Strouse |
5 |
22 |
1.40 | 4.7 | 90% |
| 2: | Eli Clawson |
8 |
24 |
1.76 | 6.3 | 62% |
| 1: | Ethan Sampson |
19 |
83 |
1.42 | 3.9 | 89% |
| TEAM TOTALS | 42 | 164 | 1.50 | 4.8 | 80% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Dominik Maerki |
3 |
12 |
1.00 | 3.3 | 80% |
| 4: | Jason Smith |
10 |
39 |
1.52 | 5.3 | 80% |
| 3: | Jason Smith |
4 |
17 |
1.00 | 4.2 | 85% |
| 3: | Dominik Maerki |
10 |
39 |
2.40 | 4.7 | 84% |
| 2: | Stephen Dropkin |
11 |
48 |
1.62 | 4.8 | 90% |
| 1: | Shawn Banyai |
6 |
27 |
1.22 | 4.4 | 91% |
| TEAM TOTALS | 44 | 182 | 1.62 | 4.7 | 85% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Chase Sinnett |
12 |
56 |
1.98 | 7.2 | 97% |
| 3: | Samuel Strouse |
17 |
75 |
2.20 | 5.7 | 93% |
| 2: | Eli Clawson |
14 |
52 |
1.70 | 4.5 | 77% |
| 1: | Ethan Sampson |
3 |
15 |
1.00 | 3.3 | 100% |
| TEAM TOTALS | 46 | 198 | 1.92 | 5.6 | 90% | |
Event Statistics
Dominik Maerki
| Games: | 10 |
| Record: | 5W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 6.98 |
| PA/G: | 7.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Chase Sinnett
| Games: | 11 |
| Record: | 6W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.84 |
| PA/G: | 6.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Dominik Maerki
Chase Sinnett
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Dominik Maerki | ||
| Chase Sinnett | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















