World Curling Report

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sun, Feb 16 -- 1:30pm ET
Johnston Final
Pugsley (8)
Stewart Final
Leblanc (7)
Boyle Final
Porter (7)
Roberts Final
Groom (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sun, Feb 16 -- 10:00am MT
Kiist 12  Final
Ferguson (6)
Wright 10  Final
Van Amsterdam (6)
Davies Final
Bauer (8)
Snider Final
Hiebert (8)
Comeillie Final
Jacques (4)
Yamuch Final
Northwood (6)
Nedohin Final
Deschiffart (8)
Shannon Final
Young (8)
W: Simms Home Hardware NB U18 Girls Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Feb 16 -- 11:30am AT
Evans Final
Paterson (7)
Forsythe Final
Gaines (6)
Tracy Final
Campbell (8)
Braedley Final
Price (7)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Morozumi Final
Yamaguchi (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Nakajima 10  Final
Yoshimura (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Alberta Scotties

Jan 22 - 26, 2020
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Score 
Krysta Hilker
St. Albert, AB
     0  0  1  1  0  4  0  2  4  0  12  
Casey Scheidegger
Lethbridge, AB
   0  2  0  0  1  0  2  0  0  X  5  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
No Photo
Krysta
Hilker
Third:
Player Photo
Karynn
Flory
Second:
No Photo
Sydney
Lewko
Lead:
Player Photo
Heather
Steele
Skip:
Player Photo
Casey
Scheidegger
Third:
Player Photo
Cary-Anne
McTaggart
Second:
Player Photo
Jessie
Haughian
Lead:
Player Photo
Kristie
Moore

Event Statistics

Krysta Hilker
Games: 9  
Record: 5W - 4L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.47  
PA/G: 7.59  
Hammer Efficiency: 0.24  
Steal Defense: 0.25  
Force Efficiency: 0.35  
Steal Efficiency: 0.28  
Casey Scheidegger
Games: 7  
Record: 2W - 5L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 3L  
PF/G: 6.21  
PA/G: 6.97  
Hammer Efficiency: 0.27  
Steal Defense: 0.20  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.25  

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sun, Feb 16 -- 1:30pm ET
Johnston Final
Pugsley (8)
Stewart Final
Leblanc (7)
Boyle Final
Porter (7)
Roberts Final
Groom (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sun, Feb 16 -- 10:00am MT
Kiist 12  Final
Ferguson (6)
Wright 10  Final
Van Amsterdam (6)
Davies Final
Bauer (8)
Snider Final
Hiebert (8)
Comeillie Final
Jacques (4)
Yamuch Final
Northwood (6)
Nedohin Final
Deschiffart (8)
Shannon Final
Young (8)
W: Simms Home Hardware NB U18 Girls Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Feb 16 -- 11:30am AT
Evans Final
Paterson (7)
Forsythe Final
Gaines (6)
Tracy Final
Campbell (8)
Braedley Final
Price (7)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Morozumi Final
Yamaguchi (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Nakajima 10  Final
Yoshimura (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑