World Curling Report

Curling Scores

M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Tue, Jan 28 -- 12:15pm ET
Ferris Final
Epping (10)
Allen Final
Hall (10)
Willsey Final
Kean (10)
Howard Final
McDonald 11  (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am MT
Cotter Final
Salviulo (10)
Dangerfield Final
Jackson (8)
Montgomery Final
Dennis (9)
Geall 11  Final
Olsen (7)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 10:00am MT
Pewarchuk Final
Brown (9)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Tue, Jan 28 -- 9:30am CT
Howard Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Brantford Mixed Doubles Cashspiel

Jan 10 - 12, 2020
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Aitken/Andrews
Stirling, SCO
     0  0  2  0  2  1  1  1  7  
Bai/Xu
Beijing, CHN
   2  1  0  3  0  0  0  0  6  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Gina
Aitken
Third:
Player Photo
Scott
Andrews
Second:
Player Photo

Lead:
Player Photo

Skip:
No Photo
Yu
Bai
Third:
No Photo
Weiwei
Xu
Second:
Player Photo

Lead:
Player Photo

Event Statistics

Aitken/Andrews
Games: 5  
Record: 1W - 4L  
Extra Ends: 0W - 1L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 7.25  
PA/G: 10.50  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.39  
Force Efficiency: 0.31  
Steal Efficiency: 0.41  
Bai/Xu
Games: 5  
Record: 0W - 5L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 5.15  
PA/G: 13.03  
Hammer Efficiency: 0.19  
Steal Defense: 0.57  
Force Efficiency: 0.40  
Steal Efficiency: 0.17  

Curling Scores

M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Tue, Jan 28 -- 12:15pm ET
Ferris Final
Epping (10)
Allen Final
Hall (10)
Willsey Final
Kean (10)
Howard Final
McDonald 11  (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 9:00am MT
Cotter Final
Salviulo (10)
Dangerfield Final
Jackson (8)
Montgomery Final
Dennis (9)
Geall 11  Final
Olsen (7)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Tue, Jan 28 -- 10:00am MT
Pewarchuk Final
Brown (9)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Tue, Jan 28 -- 9:30am CT
Howard Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑