World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Englot 6th
Hudyma
Sherrer 6th
Guo
Wilson 6th
Pierce
Stiksma 5th
Brown
Wark 6th
Skrlik
Richards Final
Berlando (3)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Jacques 6th
Gempeler
Wenzek 6th
Kanda
Meachem 6th
Hartung
Whyte 6th
Geall
Scoffin 6th
Richard
Ruohonen 6th
Vavrek
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard 5th
Murphy
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell 4th
Kean
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST 11th
LAT
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney Final
Northwood (7)
Dieckelt 9th
Johnston
Finney Final
Northwood (7)
Dieckelt 9th
Johnston
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
Bakker 8th
Lepine
Vincent 5th
Crough
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson 4th
Armstrong
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK 9th
WAL
LTU 9th
FRA
EST 9th
HUN
BLR 9th
LAT
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch 5th
Sawiak
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson 6th
Lozinsky
Manson 6th
Lozinsky
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:30pm ET
Kroker 5th
Kiist
Burton  
Kurina  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel

Nov 8 - 10, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
James Ballance
Okotokes, AB
     2  0  4  2  0  0  2  X  10  
Ethan Knopp
, AB
   0  3  0  0  1  1  0  X  5  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
James
Ballance
Third:
No Photo
Ayden
Whittmire
Second:
No Photo
Ethan
Drysdale
Lead:
No Photo
Justin
Murray
Skip:
No Photo
Ethan
Knopp
Third:
No Photo
Ansen
Ofstie
Second:
No Photo
Connor
Hayman
Lead:
No Photo
CJ
Burkhardt

Event Statistics

James Ballance
Games: 6  
Record: 5W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.95  
PA/G: 7.05  
Hammer Efficiency: 0.35  
Steal Defense: 0.22  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.19  
Ethan Knopp
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.41  
PA/G: 11.48  
Hammer Efficiency: 0.42  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.11  
Steal Efficiency: 0.40  

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Englot 6th
Hudyma
Sherrer 6th
Guo
Wilson 6th
Pierce
Stiksma 5th
Brown
Wark 6th
Skrlik
Richards Final
Berlando (3)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Jacques 6th
Gempeler
Wenzek 6th
Kanda
Meachem 6th
Hartung
Whyte 6th
Geall
Scoffin 6th
Richard
Ruohonen 6th
Vavrek
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard 5th
Murphy
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell 4th
Kean
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST 11th
LAT
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney Final
Northwood (7)
Dieckelt 9th
Johnston
Finney Final
Northwood (7)
Dieckelt 9th
Johnston
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
Bakker 8th
Lepine
Vincent 5th
Crough
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson 4th
Armstrong
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK 9th
WAL
LTU 9th
FRA
EST 9th
HUN
BLR 9th
LAT
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch 5th
Sawiak
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson 6th
Lozinsky
Manson 6th
Lozinsky
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:30pm ET
Kroker 5th
Kiist
Burton  
Kurina  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑