The National
Curling Scores
The National
Nov 19 - 23, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Glenn Howard Penetanguishene, ON |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Heath McCormick Blaine, USA |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
16 |
70 |
1.98 | 1.9 | 92% |
| 3: | Richard Hart |
16 |
62 |
1.90 | 3.1 | 81% |
| 2: | Jon Mead |
16 |
68 |
1.58 | 1.5 | 88% |
| 1: | Craig Savill |
16 |
70 |
1.44 | 2.5 | 90% |
| TEAM TOTALS | 64 | 270 | 1.72 | 2.2 | 87% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Heath McCormick |
16 |
75 |
1.78 | 3.3 | 97% |
| 3: | Christopher Plys |
16 |
63 |
2.02 | 1.7 | 83% |
| 2: | Joe Polo |
16 |
59 |
1.62 | 1.9 | 76% |
| 1: | Ryan Brunt |
16 |
69 |
1.38 | 1.9 | 88% |
| TEAM TOTALS | 64 | 266 | 1.70 | 2.2 | 86% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
6 |
29 |
1.84 | 2.8 | 100% |
| 3: | Richard Hart |
10 |
35 |
1.80 | 4.0 | 73% |
| 2: | Jon Mead |
5 |
18 |
1.60 | 1.3 | 74% |
| 1: | Craig Savill |
14 |
63 |
1.42 | 2.6 | 92% |
| TEAM TOTALS | 35 | 145 | 1.62 | 2.9 | 86% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Heath McCormick |
12 |
57 |
1.84 | 3.6 | 99% |
| 3: | Christopher Plys |
2 |
4 |
2.00 | 3.3 | 42% |
| 2: | Joe Polo |
5 |
15 |
1.40 | 2.0 | 62% |
| 1: | Ryan Brunt |
13 |
55 |
1.16 | 1.8 | 85% |
| TEAM TOTALS | 32 | 131 | 1.50 | 2.6 | 84% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
10 |
41 |
2.08 | 1.3 | 86% |
| 3: | Richard Hart |
6 |
27 |
2.04 | 1.7 | 95% |
| 2: | Jon Mead |
11 |
50 |
1.56 | 1.5 | 94% |
| 1: | Craig Savill |
2 |
7 |
1.50 | 1.7 | 71% |
| TEAM TOTALS | 29 | 125 | 1.84 | 1.5 | 90% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Heath McCormick |
4 |
18 |
1.62 | 2.5 | 93% |
| 3: | Christopher Plys |
14 |
59 |
2.02 | 1.4 | 89% |
| 2: | Joe Polo |
11 |
44 |
1.72 | 1.8 | 83% |
| 1: | Ryan Brunt |
3 |
14 |
2.34 | 2.2 | 99% |
| TEAM TOTALS | 32 | 135 | 1.90 | 1.8 | 88% | |
Event Statistics
Glenn Howard
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.44 |
| PA/G: | 5.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Heath McCormick
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 6.36 |
| PA/G: | 6.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Glenn Howard
Heath McCormick
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Glenn Howard | ||
| Heath McCormick | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















