Karuizawa International
Curling Scores
Karuizawa International
Dec 1 - 3, 2023
|
| Draw Dec 1 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Brad Gushue St. John's, NL |
![]() |
3 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | X | 9 | ||
| Kohsuke Hirata Kitami, JPN |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Brad Gushue
| Games: | 5 |
| Record: | 5W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 3.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.73 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.53 |
Kohsuke Hirata
| Games: | 3 |
| Record: | 1W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.24 |
| PA/G: | 11.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Brad Gushue
| Games: | 60 |
| Record: | 44W - 16L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.47 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Kohsuke Hirata
| Games: | 58 |
| Record: | 36W - 22L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 8.37 |
| PA/G: | 6.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Brad Gushue
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Ross Whyte (Sep 24, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 3rd End vs. Rayad Husain (Nov 2, 2023)
> 3 in 8th End vs. James Craik (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 7th End vs. Niklas Edin (Nov 8, 2023)
> 3 in 7th End vs. Ryan Wiebe (Sep 29, 2023)
> 3 in 7th End vs. Owen Purcell (Sep 21, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 5th End vs. Ross Whyte (Sep 24, 2023)
Kohsuke Hirata
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















