ZEH-NOH Japan Curling Championship
Curling Scores
ZEH-NOH Japan Curling Championship
Jan 28 - Feb 5, 2023
|
| Draw Feb 1 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Kohsuke Hirata Kitami, JPN |
0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 | |||
| Hayato Sato Sapporo, JPN |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 | ||
Event Statistics
Kohsuke Hirata
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 5.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Hayato Sato
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.66 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Kohsuke Hirata
| Games: | 57 |
| Record: | 32W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 8.19 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Hayato Sato
| Games: | 58 |
| Record: | 35W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.41 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Kohsuke Hirata
Hayato Sato
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















