Viterra Manitoba Championship
Curling Scores
Viterra Manitoba Championship
Feb 8 - 12, 2023
|
| Draw Feb 12 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Matt Dunstone Winnipeg, MB |
![]() |
2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 7 | |||||
| Ryan Wiebe Winnipeg, MB |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | ||||||
Event Statistics
Matt Dunstone
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.45 |
| PA/G: | 5.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.62 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Ryan Wiebe
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.40 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Matt Dunstone
| Games: | 92 |
| Record: | 69W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 5W - 2L |
| PF/G: | 8.51 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Ryan Wiebe
| Games: | 63 |
| Record: | 45W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.70 |
| PA/G: | 5.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Matt Dunstone
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Michael Brunner (Oct 19, 2022)
> 4 in 2nd End vs. Tanner Horgan (Sep 16, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Greg Smith (Sep 21, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 4th End vs. Reid Carruthers (Oct 21, 2022)
> 3 in 3rd End vs. Karsten Sturmay (Sep 15, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 5th End vs. Bruce Mouat (Oct 20, 2022)
Ryan Wiebe
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















