Swiss Curling Championships
Curling Scores
Swiss Curling Championships
Feb 19 - 22, 2022
|
| Draw Feb 19 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Rene Iseli Aaura, SUI |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 4 | |||||
| Marco Hoesli Glarus, SUI |
![]() |
4 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | 12 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Rene Iseli
| Games: | 6 |
| Record: | 0W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.10 |
| PA/G: | 11.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Marco Hoesli
| Games: | 13 |
| Record: | 9W - 4L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.32 |
| PA/G: | 7.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Rene Iseli
| Games: | 19 |
| Record: | 3W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.93 |
| PA/G: | 10.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Marco Hoesli
| Games: | 73 |
| Record: | 53W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 8.98 |
| PA/G: | 6.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Rene Iseli
Marco Hoesli
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















