Japan Curling Championships
Curling Scores
Japan Curling Championships
May 21 - 29, 2022
|
| Draw May 25 - 4:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Yoshiro Shimizu Nagano, JPN |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 | ||||||
| Kohsuke Hirata Kitami, JPN |
![]() |
0 | 1 | 5 | 0 | 1 | 1 | X | 8 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Yoshiro Shimizu
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 4.41 |
| PA/G: | 10.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.12 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Kohsuke Hirata
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.96 |
| PA/G: | 6.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Yoshiro Shimizu
| Games: | 26 |
| Record: | 21W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 8.39 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Kohsuke Hirata
| Games: | 21 |
| Record: | 10W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.12 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Yoshiro Shimizu
Kohsuke Hirata
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















