Dave Jones Stanhope Simpson Insurance Mayflower Cashspiel
Curling Scores
Dave Jones Stanhope Simpson Insurance Mayflower Cashspiel
|
| Draw Oct 22 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Christina Black Halifax, NS |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 6 | ||
| Theresa Breen Halifax, NS |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.44 |
| PA/G: | 7.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.65 |
| PA/G: | 7.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
| Games: | 42 |
| Record: | 32W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 8.38 |
| PA/G: | 6.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
| Games: | 12 |
| Record: | 4W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.86 |
| PA/G: | 8.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Mary-Anne Arsenault (Jan 30, 2022)
> 5 in 5th End vs. Jennifer Crouse (Nov 12, 2021)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 7th End vs. Mary Mattatall (Nov 19, 2021)
> 4 in 6th End vs. Kelly Backman (Sep 25, 2021)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 2nd End vs. Jill Brothers (Dec 11, 2021)
> 3 in 2nd End vs. Jessica Daigle (Dec 11, 2021)
> 3 in 7th End vs. Taylour Stevens (Dec 8, 2021)
> 3 in 5th End vs. Jill Brothers (Nov 12, 2021)
> 3 in 3rd End vs. Veronica Mayne (Oct 31, 2021)
> 3 in 5th End vs. Julia Goodin (Oct 29, 2021)
> 3 in 3rd End vs. Julia Goodin (Oct 29, 2021)
> 3 in 4th End vs. Andrea Kelly (Oct 23, 2021)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 5th End vs. Andrea Kelly (Oct 23, 2021)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















