Norway Cup 1
Curling Scores
Norway Cup 1
Sep 18 - 20, 2020
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Alexander Lindstroem Stockholm, SWE |
![]() |
4 | 0 | 5 | 4 | X | 13 | |||||
| Nicolai Sommervold Hedmarken, NOR |
0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Alexander Lindstroem
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 18.13 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.81 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.82 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Nicolai Sommervold
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.44 |
| PA/G: | 8.72 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.43 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Alexander Lindstroem
Nicolai Sommervold
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Alexander Lindstroem | ||
| Nicolai Sommervold | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















