GP Car and Home World Cup of Curling
Curling Scores
GP Car and Home World Cup of Curling
Nov 2 - 6, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Glenn Howard Coldwater, ON |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | ||
| Brad Jacobs Sault Ste. Marie, ON |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
16 |
64 |
1.28 | 2.5 | 81% |
| 3: | Wayne Middaugh |
16 |
68 |
2.10 | 4.0 | 90% |
| 2: | Brent Laing |
16 |
65 |
1.92 | 6.5 | 85% |
| 1: | Craig Savill |
16 |
73 |
1.82 | 4.2 | 95% |
| TEAM TOTALS | 64 | 270 | 1.78 | 4.3 | 88% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Brad Jacobs |
15 |
65 |
1.88 | 4.7 | 90% |
| 3: | E.J. Harnden |
16 |
72 |
2.18 | 5.4 | 95% |
| 2: | Ryan Harnden |
16 |
69 |
2.40 | 5.2 | 92% |
| 1: | Scott Seabrook |
16 |
63 |
1.72 | 3.1 | 81% |
| TEAM TOTALS | 63 | 269 | 2.04 | 4.6 | 90% | |
Event Statistics
Glenn Howard
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.78 |
| PA/G: | 4.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Brad Jacobs
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 5.25 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.06 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Glenn Howard
Brad Jacobs
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















