GP Car and Home World Cup of Curling
Curling Scores
GP Car and Home World Cup of Curling
Nov 2 - 6, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| John Epping Toronto, ON |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 | |||
| Brad Jacobs Sault Ste. Marie, ON |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | John Epping |
16 |
73 |
1.54 | 4.6 | 94% |
| 3: | Scott Bailey |
16 |
69 |
1.38 | 5.6 | 88% |
| 2: | Scott Howard |
16 |
72 |
1.78 | 4.6 | 93% |
| 1: | David Mathers |
16 |
72 |
1.18 | 5.4 | 91% |
| TEAM TOTALS | 64 | 286 | 1.46 | 5.1 | 91% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Brad Jacobs |
15 |
57 |
1.44 | 4.2 | 78% |
| 3: | E.J. Harnden |
16 |
67 |
1.42 | 4.6 | 85% |
| 2: | Ryan Harnden |
16 |
68 |
1.70 | 4.2 | 88% |
| 1: | Scott Seabrook |
16 |
73 |
1.18 | 3.7 | 92% |
| TEAM TOTALS | 63 | 265 | 1.44 | 4.2 | 86% | |
Event Statistics
John Epping
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 6.87 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Brad Jacobs
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 5.25 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.06 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
John Epping
Brad Jacobs
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















