Canadian Wheelchair Championship
Curling Scores
Canadian Wheelchair Championship
Apr 27 - May 2, 2026
|
| Draw May 1 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Saskatchewan Wright, M |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | |||
| Quebec Marquis, C |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Saskatchewan
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.30 |
| PA/G: | 5.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Quebec
| Games: | 7 |
| Record: | 7W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.54 |
| PA/G: | 4.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.82 |
| Steal Efficiency: | 0.57 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Saskatchewan
Quebec
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: PO3 -- Fri, May 1 -- 3:00pm ET | |||
| SK (Wright) | 2 | Final | |
| QC (Marquis) | 5 | (8) | |
| ON (Allen) | 6 | 9th | |
| NO (Dean) | 6 | ||
| QC (Hamel) | 11 | Final | |
| MB (Bridges) | 2 | (6) | |
| BC (Smithies) | 4 | Final | |
| NL (Carroll) | 10 | (7) | |
| SK (Wright) | 2 | Final | |
| QC (Marquis) | 5 | (8) | |
| ON (Allen) | 6 | 9th | |
| NO (Dean) | 6 | ||
| QC (Hamel) | 11 | Final | |
| MB (Bridges) | 2 | (6) | |
| BC (Smithies) | 4 | Final | |
| NL (Carroll) | 10 | (7) |
| SK (Wright) | 2 | Final | |
| QC (Marquis) | 5 | (8) | |
| ON (Allen) | 6 | 9th | |
| NO (Dean) | 6 | ||
| QC (Hamel) | 11 | Final | |
| MB (Bridges) | 2 | (6) | |
| BC (Smithies) | 4 | Final | |
| NL (Carroll) | 10 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












