WCT Latvian Mixed Doubles Curling Cup 2
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
WCT Latvian Mixed Doubles Curling Cup 2
Apr 2 - 5, 2026
|
| Draw Apr 4 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Hausstatter/Svorkmo-Lundberg Lillehammer, NOR |
1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | 10 | |||
| Moore/Whittle Preston, ENG |
![]() |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||
Event Statistics
Hausstatter/Svorkmo-Lundberg
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.15 |
| PA/G: | 10.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.64 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.27 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Moore/Whittle
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.90 |
| PA/G: | 10.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.43 |
| Force Efficiency: | 0.13 |
| Steal Efficiency: | 0.47 |
Season Statistics
Hausstatter/Svorkmo-Lundberg
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.94 |
| PA/G: | 7.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.62 |
Scoring Records - Season
Hausstatter/Svorkmo-Lundberg
Moore/Whittle
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
| Draw: 18 -- Sat, Apr 4 -- 7:00pm EET | |||
| Baro/Niko | 5 | Final | |
| Wiks/Wiks | 4 | (8) ![]() |
|
| Haus/Svor | 10 | Final | |
| Moor/Whit | 3 | (7) ![]() |
|
| Baro/Niko | 5 | Final | |
| Wiks/Wiks | 4 | (8) ![]() |
|
| Haus/Svor | 10 | Final | |
| Moor/Whit | 3 | (7) ![]() |
| Baro/Niko | 5 | Final | |
| Wiks/Wiks | 4 | (8) ![]() |
|
| Haus/Svor | 10 | Final | |
| Moor/Whit | 3 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












