Estonian Curling Championships
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Estonian Curling Championships
Apr 2 - 5, 2026
|
| Draw Apr 3 - 7:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Hettel Weddro , EST |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 7 | |||
| Ingrid Novikova Tallinn, EST |
![]() |
1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 | ||
Event Statistics
Hettel Weddro
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.66 |
| PA/G: | 9.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Ingrid Novikova
| Games: | 6 |
| Record: | 0W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.86 |
| PA/G: | 12.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.04 |
| Steal Defense: | 0.56 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Ingrid Novikova
| Games: | 46 |
| Record: | 24W - 22L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.93 |
| PA/G: | 7.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
Hettel Weddro
Ingrid Novikova
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 3 -- Fri, Apr 3 -- 2:00pm EET | |||
| Peebo | 0 | Final | |
| Turmann | 13 | (6) ![]() |
|
| Weddro | 7 | Final | |
| Novikova | 5 | (9) ![]() |
|
| Peebo | 0 | Final | |
| Turmann | 13 | (6) ![]() |
|
| Weddro | 7 | Final | |
| Novikova | 5 | (9) ![]() |
| Peebo | 0 | Final | |
| Turmann | 13 | (6) ![]() |
|
| Weddro | 7 | Final | |
| Novikova | 5 | (9) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












