LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 4 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Shuster, J |
0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 | |||
| Scotland Whyte, R |
![]() |
3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 11 | ||
Event Statistics
United States
| Games: | 15 |
| Record: | 9W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Scotland
| Games: | 14 |
| Record: | 11W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.06 |
| PA/G: | 5.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.61 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
United States
| Games: | 69 |
| Record: | 51W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.56 |
| PA/G: | 5.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scotland
| Games: | 66 |
| Record: | 48W - 18L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.61 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
United States
Scotland
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: BRZ -- Sat, Apr 4 -- 9:00am MT | |||
| USA (Shuster) | 6 | Final | |
| SCO (Whyte) | 11 | (9) ![]() |
|
| USA (Shuster) | 6 | Final | |
| SCO (Whyte) | 11 | (9) ![]() |
| USA (Shuster) | 6 | Final | |
| SCO (Whyte) | 11 | (9) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















