World Junior Curling Championships
Curling Scores
World Junior Curling Championships
Feb 24 - Mar 3, 2026
|
| Draw Mar 3 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Hebert, C |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 | ||
| Italy Spiller, S |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 11 |
| Record: | 10W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.94 |
| PA/G: | 4.80 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Italy
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.20 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
United States
Italy
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: CF -- Tue, Mar 3 -- 2:00pm AT | |||
| USA (Hebert) | 8 | Final | |
| ITA (Spiller) | 6 | (9) | |
| CAN (MacIssac) | 8 | Final | |
| SCO (Carson) | 9 | (10) | |
| USA (Hebert) | 8 | Final | |
| ITA (Spiller) | 6 | (9) | |
| CAN (MacIssac) | 8 | Final | |
| SCO (Carson) | 9 | (10) |
| USA (Hebert) | 8 | Final | |
| ITA (Spiller) | 6 | (9) | |
| CAN (MacIssac) | 8 | Final | |
| SCO (Carson) | 9 | (10) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















