Northern Ontario Men's Curling Provincials
Curling Scores
Northern Ontario Men's Curling Provincials
|
| Draw Jan 6 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sandy MacEwan Sudbury, NO |
0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 | |||
| Sault College Men Sault Ste. Marie, NO |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | ||
Event Statistics
| Games: | 9 |
| Record: | 7W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.85 |
| PA/G: | 5.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.48 |
| PA/G: | 7.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.44 |
| Force Efficiency: | 0.78 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
| Games: | 26 |
| Record: | 14W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.45 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 14 |
| Record: | 6W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.74 |
| PA/G: | 6.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Mike Anderson (Nov 15, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Ryan Mayville (Nov 14, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Mike Anderson (Nov 15, 2025)
> 3 in 6th End vs. Jacob Lamb (Sep 20, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Mark Kean (Sep 19, 2025)
> 3 in 4th End vs. Jayden King (Sep 19, 2025)
> 3 in 1st End vs. Marco Hoesli (Sep 18, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Shinya Abe (Oct 23, 2025)
> 3 in 7th End vs. John Epping (Oct 23, 2025)
> 3 in 6th End vs. JC Beecroft (Oct 23, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 2 -- Tue, Jan 6 -- 7:00pm ET | |||
| MacEwan | 7 | Final | |
| Sault College Men | 4 | (10) ![]() |
|
| Glibota | 7 | Final | |
| Chandler | 6 | (10) ![]() |
|
| Stewart | 9 | Final | |
| Anderson | 6 | (10) ![]() |
|
| Bonot | 7 | Final | |
| Winters | 4 | (9) ![]() |
|
| MacEwan | 7 | Final | |
| Sault College Men | 4 | (10) ![]() |
|
| Glibota | 7 | Final | |
| Chandler | 6 | (10) ![]() |
|
| Stewart | 9 | Final | |
| Anderson | 6 | (10) ![]() |
|
| Bonot | 7 | Final | |
| Winters | 4 | (9) ![]() |
| MacEwan | 7 | Final | |
| Sault College Men | 4 | (10) ![]() |
|
| Glibota | 7 | Final | |
| Chandler | 6 | (10) ![]() |
|
| Stewart | 9 | Final | |
| Anderson | 6 | (10) ![]() |
|
| Bonot | 7 | Final | |
| Winters | 4 | (9) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















