PointsBet Invitational
Curling Scores
PointsBet Invitational
Oct 1 - 5, 2025
|
| Draw Oct 4 - 8:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| John Epping Sudbury, NO |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 5 | |||
| Brad Jacobs Calgary, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 | ||
Event Statistics
John Epping
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.21 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Brad Jacobs
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.87 |
| PA/G: | 4.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
John Epping
| Games: | 58 |
| Record: | 40W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.13 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Brad Jacobs
| Games: | 52 |
| Record: | 39W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 5.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
John Epping
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Sam Mooibroek (Sep 5, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 9th End vs. Kevin Koe (Oct 2, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Korey Dropkin (Sep 8, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Yannick Schwaller (Nov 5, 2025)
Brad Jacobs
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 8 -- Sat, Oct 4 -- 6:30pm MT | |||
| Koe | 6 | Final | |
| Gushue | 7 | (10) | |
| McDonald | 12 | Final | |
| Mooibroek | 6 | (9) | |
| Epping | 5 | Final | |
| Jacobs | 8 | (10) ![]() |
|
| Koe | 6 | Final | |
| Gushue | 7 | (10) | |
| McDonald | 12 | Final | |
| Mooibroek | 6 | (9) | |
| Epping | 5 | Final | |
| Jacobs | 8 | (10) ![]() |
| Koe | 6 | Final | |
| Gushue | 7 | (10) | |
| McDonald | 12 | Final | |
| Mooibroek | 6 | (9) | |
| Epping | 5 | Final | |
| Jacobs | 8 | (10) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















