Tournoi Hommes Circuit Provincial
Curling Scores
Tournoi Hommes Circuit Provincial
Feb 20 - 23, 2025
|
| Draw Feb 23 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Robert Desjardins Saguenay, QC |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 | ||
| Pierre-Luc Morissette Quebec city, QC |
0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Robert Desjardins
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.83 |
| PA/G: | 4.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.86 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Pierre-Luc Morissette
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.25 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.47 |
Season Statistics
Robert Desjardins
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.60 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Pierre-Luc Morissette
| Games: | 40 |
| Record: | 25W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.94 |
| PA/G: | 7.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Robert Desjardins
Pierre-Luc Morissette
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: CF -- Sun, Feb 23 -- 3:00pm ET | |||
| Girard | 1 | Final | |
| Martel | 6 | (6) | |
| Desjardins | 6 | Final | |
| Morissette | 7 | (EE) | |
| Girard | 1 | Final | |
| Martel | 6 | (6) | |
| Desjardins | 6 | Final | |
| Morissette | 7 | (EE) |
| Girard | 1 | Final | |
| Martel | 6 | (6) | |
| Desjardins | 6 | Final | |
| Morissette | 7 | (EE) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















