Alberta Boston Pizza Cup presented by Best Western
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
Alberta Boston Pizza Cup presented by Best Western
Feb 5 - 9, 2025
|
| Draw Feb 5 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Evan Van Amsterdam Edmonton, AB |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 | |||
| Daniel Humbke Lacombe, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 | ||
Event Statistics
Evan Van Amsterdam
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.93 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Daniel Humbke
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 7.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Evan Van Amsterdam
| Games: | 53 |
| Record: | 31W - 22L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 7.64 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Daniel Humbke
| Games: | 23 |
| Record: | 9W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 8.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Evan Van Amsterdam
Daniel Humbke
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
| Draw: 2 -- Wed, Feb 5 -- 7:00pm MT | |||
| Koe | 10 | Final | |
| Vavrek | 7 | (9) ![]() |
|
| Tao | 8 | Final | |
| Johnson | 5 | (10) ![]() |
|
| Van Amsterdam | 8 | Final | |
| Humbke | 7 | (10) ![]() |
|
| Adams | 10 | Final | |
| Libbus | 4 | (7) ![]() |
|
| Koe | 10 | Final | |
| Vavrek | 7 | (9) ![]() |
|
| Tao | 8 | Final | |
| Johnson | 5 | (10) ![]() |
|
| Van Amsterdam | 8 | Final | |
| Humbke | 7 | (10) ![]() |
|
| Adams | 10 | Final | |
| Libbus | 4 | (7) ![]() |
| Koe | 10 | Final | |
| Vavrek | 7 | (9) ![]() |
|
| Tao | 8 | Final | |
| Johnson | 5 | (10) ![]() |
|
| Van Amsterdam | 8 | Final | |
| Humbke | 7 | (10) ![]() |
|
| Adams | 10 | Final | |
| Libbus | 4 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















