Swedish Eliteserien
Curling Scores
Swedish Eliteserien
Nov 29 - Mar 16, 2025
|
| Draw Mar 14 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Claes Mattsson Jonkoping, SWE |
0 | |||||||||||
| Mats Nyberg Danderyds, SWE |
0 | |||||||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Claes Mattsson
| Games: | 7 |
| Record: | 1W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 10.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Mats Nyberg
| Games: | 7 |
| Record: | 0W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.38 |
| PA/G: | 12.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.54 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Season Statistics
Claes Mattsson
| Games: | 17 |
| Record: | 4W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.05 |
| PA/G: | 9.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Mats Nyberg
| Games: | 41 |
| Record: | 27W - 14L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.76 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Scoring Records - Season
Claes Mattsson
Mats Nyberg
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 11 -- Fri, Mar 14 -- 7:00pm CET | |||
| Mattsson | |||
| Nyberg | |||
| Nyman | |||
| Rosander | |||
| Oberg | |||
| Roxin | |||
| Landelius | |||
| Nygren | |||
| Granbom | |||
| Julius | |||
| Wrana | |||
| Westerberg | |||
| Mattsson | |||
| Nyberg | |||
| Nyman | |||
| Rosander | |||
| Oberg | |||
| Roxin | |||
| Landelius | |||
| Nygren | |||
| Granbom | |||
| Julius | |||
| Wrana | |||
| Westerberg |
| Mattsson | |||
| Nyberg | |||
| Nyman | |||
| Rosander | |||
| Oberg | |||
| Roxin | |||
| Landelius | |||
| Nygren | |||
| Granbom | |||
| Julius | |||
| Wrana | |||
| Westerberg |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026











