Henderson Metal Fall Classic presented by Kioti Tractors of Ontario
Curling Scores
Henderson Metal Fall Classic presented by Kioti Tractors of Ontario
|
| Draw Oct 17 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Retornaz Cembra, ITA |
![]() |
1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | ||
| John Epping Sudbury, NO |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | |||
Event Statistics
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.04 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.09 |
| PA/G: | 5.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.72 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
| Games: | 87 |
| Record: | 47W - 40L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 4W - 5L |
| PF/G: | 7.34 |
| PA/G: | 6.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
| Games: | 94 |
| Record: | 71W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.19 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Jongduk Park (Oct 18, 2024)
> 6 in 6th End vs. Shinya Abe (Oct 17, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 7th End vs. Brad Gushue (Dec 15, 2024)
> 5 in 5th End vs. Brad Jacobs (Dec 14, 2024)
> 5 in 3rd End vs. Riku Yanagisawa (Oct 27, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Mark Kean (Oct 19, 2024)
> 4 in 8th End vs. Bruce Mouat (Sep 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 9th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 3 in 3rd End vs. Scott Howard (Sep 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 3 -- Thu, Oct 17 -- 4:00pm ET | |||
| Retornaz | 5 | Final | |
| Epping | 4 | (8) ![]() |
|
| Dropkin | 8 | Final | |
| MacEwan | 1 | (6) ![]() |
|
| McEwen | 8 | Final | |
| Kean | 7 | (8) ![]() |
|
| Ramsfjell | 2 | Final | |
| Dunstone | 8 | (4) ![]() |
|
| Koe | 8 | Final | |
| Smith | 1 | (4) ![]() |
|
| Champ | 8 | Final | |
| Hunt | 7 | (8) ![]() |
|
| Retornaz | 5 | Final | |
| Epping | 4 | (8) ![]() |
|
| Dropkin | 8 | Final | |
| MacEwan | 1 | (6) ![]() |
|
| McEwen | 8 | Final | |
| Kean | 7 | (8) ![]() |
|
| Ramsfjell | 2 | Final | |
| Dunstone | 8 | (4) ![]() |
|
| Koe | 8 | Final | |
| Smith | 1 | (4) ![]() |
|
| Champ | 8 | Final | |
| Hunt | 7 | (8) ![]() |
| Retornaz | 5 | Final | |
| Epping | 4 | (8) ![]() |
|
| Dropkin | 8 | Final | |
| MacEwan | 1 | (6) ![]() |
|
| McEwen | 8 | Final | |
| Kean | 7 | (8) ![]() |
|
| Ramsfjell | 2 | Final | |
| Dunstone | 8 | (4) ![]() |
|
| Koe | 8 | Final | |
| Smith | 1 | (4) ![]() |
|
| Champ | 8 | Final | |
| Hunt | 7 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















