ATB Okotoks Classic
Curling Scores
ATB Okotoks Classic
Sep 19 - 22, 2024
|
| Draw Sep 20 - 10:15 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Sixten Totzek Fuessen, GER |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | |||
| Takumi Maeda Tokoro, JPN |
![]() |
0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sixten Totzek
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 6.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Takumi Maeda
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.30 |
| PA/G: | 6.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Sixten Totzek
| Games: | 65 |
| Record: | 34W - 31L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.05 |
| PA/G: | 7.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Takumi Maeda
| Games: | 74 |
| Record: | 39W - 35L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 7.42 |
| PA/G: | 7.17 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Sixten Totzek
Takumi Maeda
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 8 -- Fri, Sep 20 -- 8:15pm MT | |||
| Kleiter | 6 | Final | |
| Koe | 5 | (EE) | |
| Gosgens | 3 | Final | |
| Brunner | 7 | (7) | |
| Tao | 3 | Final | |
| Jacobs | 5 | (7) ![]() |
|
| Totzek | 4 | Final | |
| Maeda | 6 | (8) | |
| Wipf | 2 | Final | |
| Abe | 7 | (5) | |
| Morozumi | 8 | Final | |
| Xu | 6 | (EE) ![]() |
|
| Kleiter | 6 | Final | |
| Koe | 5 | (EE) | |
| Gosgens | 3 | Final | |
| Brunner | 7 | (7) | |
| Tao | 3 | Final | |
| Jacobs | 5 | (7) ![]() |
|
| Totzek | 4 | Final | |
| Maeda | 6 | (8) | |
| Wipf | 2 | Final | |
| Abe | 7 | (5) | |
| Morozumi | 8 | Final | |
| Xu | 6 | (EE) ![]() |
| Kleiter | 6 | Final | |
| Koe | 5 | (EE) | |
| Gosgens | 3 | Final | |
| Brunner | 7 | (7) | |
| Tao | 3 | Final | |
| Jacobs | 5 | (7) ![]() |
|
| Totzek | 4 | Final | |
| Maeda | 6 | (8) | |
| Wipf | 2 | Final | |
| Abe | 7 | (5) | |
| Morozumi | 8 | Final | |
| Xu | 6 | (EE) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















