World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm NT
Stern Final
Fujisawa (6)
Carey Final
Hasselborg (6)
Fleury Final
Silvernagle (7)
Muirhead 7th
Jones
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 3:00am ET
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sat, Dec 14 -- 4:30pm GMT
Craik Final
Lottenbach (EE)
Gallacher Final
McNay (5)
Bryce Final
Hess (8)
Muirhead Final
Turner (4)
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm AT
Breen Final
McEvoy (9)
Arsenault Final
Day (8)
Myketyn-Driscoll Final
Jackson (9)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao Final
Nedohin (8)
Bevan-Stewart Final
Jackson (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm MT
Burton Final
Lozinsky (7)
Cramer Final
Dunkle (7)
Lis Final
Gau (8)
Cheung Final
Sawiak (8)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Leitch Final
Whitbread 10  (7)
Morlock Final
Gibb (8)
Leitch  
Whitbread  
Morlock  
Gibb  
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Howard Final
Streifel 10  (9)
Tisdale 12  Final
Barber (9)
Williamson Final
Mitchell (10)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 9:30am ET
Balsdon Final
Lawton (7)
Brabant Final
Hill (7)
Cheal Final
Halle (8)
Bornais Final
Berube 10  (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser Final
Naugler (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Stevens Final
O'Leary (10)
Thompson Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Steele (10)
Gibson Final
Gallant (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach Final
Tuma (EE)
Harvey Final
Murray (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens Final
Normandeau (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am MT
Bain Final
Rogers (8)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1

Nov 5 - 10, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
   1  1  1  0  1  4  X    8  
Anna Hasselborg
Sundbyberg, SWE
     0  0  0  1  0  0  X    1  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Fourth:
Player Photo
Alina
Paetz
Skip:
Player Photo
Silvana
Tirinzoni
Second:
Player Photo
Esther
Neuenschwander
Lead:
Player Photo
Melanie
Barbezat
Fourth:
Player Photo
Anna
Hasselborg
Third:
Player Photo
Sara
McManus
Second:
Player Photo
Agnes
Knochenhauer
Lead:
Player Photo
Sofia
Mabergs

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Alina Paetz
12
52
1.62 3.3 89%
3:  Silvana Tirinzoni
12
49
1.58 3.1 85%
2:  Esther Neuenschwander
12
49
1.66 2.5 84%
1:  Melanie Barbezat
12
47
1.34 1.7 79%
 TEAM TOTALS 48 197 1.54 2.6 84%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Anna Hasselborg
12
35
1.86 4.4 61%
3:  Sara McManus
12
48
1.50 1.9 81%
2:  Agnes Knochenhauer
12
53
1.64 3.9 91%
1:  Sofia Mabergs
12
53
1.50 4.7 90%
 TEAM TOTALS 48 189 1.62 3.8 81%

Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Alina Paetz
8
35
1.50 3.3 89%
3:  Silvana Tirinzoni
6
25
1.50 1.1 86%
2:  Esther Neuenschwander
6
29
1.66 2.2 100%
1:  Melanie Barbezat
12
47
1.34 1.7 79%
 TEAM TOTALS 32 136 1.46 2.1 87%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Anna Hasselborg
7
21
1.72 5.2 63%
3:  Sara McManus
5
25
1.40 2.0 100%
2:  Agnes Knochenhauer
5
25
1.40 2.7 100%
1:  Sofia Mabergs
9
43
1.00 4.4 96%
 TEAM TOTALS 26 114 1.34 3.8 89%

Shot Tracker: (All HITS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Alina Paetz
4
17
1.88 3.3 89%
3:  Silvana Tirinzoni
6
24
1.66 5.0 83%
2:  Esther Neuenschwander
6
20
1.64 2.8 69%
 TEAM TOTALS 16 61 1.70 3.8 79%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Anna Hasselborg
5
14
2.06 3.3 59%
3:  Sara McManus
7
23
1.58 1.9 67%
2:  Agnes Knochenhauer
7
28
1.82 4.8 83%
1:  Sofia Mabergs
3
10
3.00 5.6 75%
 TEAM TOTALS 22 75 1.96 3.6 71%

Event Statistics

Silvana Tirinzoni
Games: 5  
Record: 4W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 1L  
PF/G: 9.17  
PA/G: 4.44  
Hammer Efficiency: 0.27  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.63  
Steal Efficiency: 0.47  
Anna Hasselborg
Games: 7  
Record: 6W - 1L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 2W - 0L  
PF/G: 7.69  
PA/G: 6.35  
Hammer Efficiency: 0.44  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.60  
Steal Efficiency: 0.22  
 Head To Head between Skips
 Silvana Tirinzoni vs. Anna Hasselborg
Tirinzoni
Silvana
  Hasselborg
Anna
Games Played: 37
21 : 16
Date Event Result
Nov 17, 2019Le Gruyere AOP European Curling ChampionshipsTirinzoni9-3 
Nov 7, 2019Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1Tirinzoni8-1 
May 9, 2019Curling World Cup Grand FinalTirinzoni6-2 
May 10, 2019Curling World Cup Grand FinalHasselborg7-5 
Mar 24, 2019LGT World Women's Curling ChampionshipTirinzoni8-7 
Mar 17, 2019LGT World Women's Curling ChampionshipHasselborg8-5 
Jan 10, 2019Meridian Canadian OpenTirinzoni5-4 
Dec 14, 2018Boost NationalHasselborg6-5 
Nov 24, 2018Le Gruyere AOP European Curling ChampionshipsHasselborg5-4 
Nov 18, 2018Le Gruyere AOP European Curling ChampionshipsTirinzoni7-4 
Oct 7, 2018Stockholm Ladies Curling CupHasselborg6-4 
Sep 30, 2018Princess Auto Elite 10Hasselborg4-0 
Apr 12, 2018Players' ChampionshipHasselborg6-2 
Feb 16, 2018Pyeongchang Winter Games - WomenHasselborg8-7 
Jan 19, 2018Meridian Canadian OpenTirinzoni5-4 
Nov 20, 2017Le Gruyere European Curling ChampionshipsHasselborg8-6 
Sep 4, 2017Stu Sells Oakville TankardTirinzoni5-4 
Sep 9, 2017GSOC Tour Challenge Tier 1Hasselborg7-4 
Sep 8, 2017GSOC Tour Challenge Tier 1Hasselborg4-2 
Apr 27, 2017Humpty's Champions CupTirinzoni8-1 
Jan 7, 2017Meridian Canadian OpenTirinzoni7-4 
Oct 7, 2016Womens Masters BaselHasselborg6-1 
Oct 28, 2016WFG MastersHasselborg8-5 
Oct 2, 2016Stockholm Ladies CupHasselborg6-3 
Sep 11, 2016Stu Sells Oakville TankardTirinzoni6-2 
Sep 9, 2016Stu Sells Oakville TankardTirinzoni6-4 
Jan 8, 2016International Bernese Ladies CupTirinzoni9-4 
Sep 26, 2015Stockholm Ladies CupHasselborg7-3 
Sep 26, 2015Stockholm Ladies CupTirinzoni4-2 
Sep 6, 2015Stu Sells Oakville TankardTirinzoni6-4 
Nov 10, 2014Colonial Square Ladies ClassicTirinzoni4-2 
Sep 27, 2014Stockholm Ladies CupTirinzoni6-5 
Oct 13, 2013Womens Masters BaselTirinzoni6-5 
Oct 14, 2012Womens Masters BaselTirinzoni6-2 
Jan 14, 2012International Bernese Ladies CupTirinzoni6-3 
Dec 17, 2011Yi Chun International LadiesHasselborg6-4 
Oct 12, 2007Womens Masters BaselTirinzoni9-6 

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm NT
Stern Final
Fujisawa (6)
Carey Final
Hasselborg (6)
Fleury Final
Silvernagle (7)
Muirhead 7th
Jones
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am NT
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 4:30am NT
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sat, Dec 14 -- 4:30pm GMT
Craik Final
Lottenbach (EE)
Gallacher Final
McNay (5)
Bryce Final
Hess (8)
Muirhead Final
Turner (4)
W: Nova Scotia Scotties Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm AT
Breen Final
McEvoy (9)
Arsenault Final
Day (8)
Myketyn-Driscoll Final
Jackson (9)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao Final
Nedohin (8)
Bevan-Stewart Final
Jackson (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm MT
Burton Final
Lozinsky (7)
Cramer Final
Dunkle (7)
Lis Final
Gau (8)
Cheung Final
Sawiak (8)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Leitch Final
Whitbread 10  (7)
Morlock Final
Gibb (8)
Leitch  
Whitbread  
Morlock  
Gibb  
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Howard Final
Streifel 10  (9)
Tisdale 12  Final
Barber (9)
Williamson Final
Mitchell (10)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 9:30am ET
Balsdon Final
Lawton (7)
Brabant Final
Hill (7)
Cheal Final
Halle (8)
Bornais Final
Berube 10  (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser Final
Naugler (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Stevens Final
O'Leary (10)
Thompson Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Steele (10)
Gibson Final
Gallant (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach Final
Tuma (EE)
Harvey Final
Murray (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens Final
Normandeau (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am MT
Bain Final
Rogers (8)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑