World Curling Report

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem  
Vavrek  
Scoffin  
Tardi  
Kang  
Howard  
Pahl  
Richard  
Ruohonen  
Harty  
Heidt  
Park  
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque  
Wilson  
Vaughan  
Wark  
Daniels  
Wang  
Silvernagle  
Barber  
Richards  
Marks  
Fujisawa  
Sturmay  
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Nov 16 -- 8:30pm AT
Violette Final
Bryce (6)
Fournier Final
Thompson (7)
Symonds Final
Stevens (7)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan Final
Corbett (6)
Dupuis Final
Willsey (8)
MacEwan Final
Wright (8)
Foster Final
Hartley (8)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Sat, Nov 16 -- 7:30pm ET
Hutchinson 4th
Wedge
Baute 5th
Dadswell
Rettinger 5th
Ferguson
Armstrong 4th
Gravelle
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina Final
Burton (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Beyer & Simonson US Open of Curling - Championships

Sep 19 - 22, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Kim Rhyme
Minneapolis, MN
     3  0  2  0  2  0  0  X  7  
Madison Bear
St.Paul, MN
   0  1  0  0  0  2  1  X  4  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Kim
Rhyme
Third:
Player Photo
Libby
Brundage
Second:
Player Photo
Katie
Rhyme
Lead:
Player Photo
Amy
Harnden
Skip:
Player Photo
Madison
Bear
Third:
Player Photo
Kathleen
Dubberstein
Second:
Player Photo
Emily
Quello
Lead:
Player Photo
Jenna
Burchesky

Event Statistics

Kim Rhyme
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 6.00  
PA/G: 8.00  
Hammer Efficiency: 0.27  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.24  
Madison Bear
Games: 4  
Record: 2W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.60  
PA/G: 9.60  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.43  
Force Efficiency: 0.00  
Steal Efficiency: 0.73  

Curling Scores

M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem  
Vavrek  
Scoffin  
Tardi  
Kang  
Howard  
Pahl  
Richard  
Ruohonen  
Harty  
Heidt  
Park  
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque  
Wilson  
Vaughan  
Wark  
Daniels  
Wang  
Silvernagle  
Barber  
Richards  
Marks  
Fujisawa  
Sturmay  
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sat, Nov 16 -- 8:30pm AT
Violette Final
Bryce (6)
Fournier Final
Thompson (7)
Symonds Final
Stevens (7)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 13 -- Sat, Nov 16 -- 4:30pm ET
Horgan Final
Corbett (6)
Dupuis Final
Willsey (8)
MacEwan Final
Wright (8)
Foster Final
Hartley (8)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M2 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
NOR Final
GER (9)
NED Final
ENG (10)
SWE Final
SUI (9)
DEN Final
RUS (10)
SCO Final
ITA (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST Final
RUS (8)
DEN Final
SWE (9)
SCO Final
NOR (10)
SUI Final
GER (10)
CZE Final
LAT (7)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 14 -- Sat, Nov 16 -- 7:30pm ET
Hutchinson 4th
Wedge
Baute 5th
Dadswell
Rettinger 5th
Ferguson
Armstrong 4th
Gravelle
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina Final
Burton (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
ITA Final
BLR (9)
FIN Final
HUN 10  (9)
LTU Final
TUR 10  (9)
ESP 10  Final
POL (EE)
ENG 10  Final
SVK (9)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 12:45pm MT
Bain Final
Bevan-Stewart (8)
Crough 8th
Lepine
Bakker 8th
Wytrychowski
Cinnamon 8th
Hartwell
Vincent 8th
Molberg
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm CET
EST Final
WAL (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑