Warning: simplexml_load_file(): /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/includes/events/event5820.xml:29: parser error : xmlParseEntityRef: no name in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/tour/tour_headtohead.php on line 74

Warning: simplexml_load_file(): <contact>Lorne & Chris Hamblin</contact> in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/tour/tour_headtohead.php on line 74

Warning: simplexml_load_file(): ^ in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/tour/tour_headtohead.php on line 74
CurlingZone – Everything Curling

World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
Jones Final
Muirhead (6)
Einarson Final
Fujisawa (7)
Fleury Final
Rocque (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
De Cruz Final
McEwen (8)
Dunstone Final
McDonald (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 9:00am GMT
Carson Final
Sloan (8)
Truksans Final
Gempeler (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stonewall Family Foods Junior Classic

Oct 11 - 14, 2018
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Alexandra Friesen
Winnipeg, MB
     4  2  2  0  1  2  X    11  
Arah Davies
Winnipeg, MB
     0  0  0  3  0  0  X    3  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Alexandra
Friesen
Third:
Player Photo
Hanne
Jensen
Second:
Player Photo
Taylor
Christensen
Lead:
Player Photo
Rebecca
Friesen
Skip:
No Photo
Arah
Davies
Third:
No Photo
Stephanie
Feeleus
Second:
No Photo
Taylor
Davies
Lead:
No Photo
Mackenzie
Arbuckle

Event Statistics

Alexandra Friesen
Games: 4  
Record: 3W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.26  
PA/G: 6.30  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.42  
Force Efficiency: 0.67  
Steal Efficiency: 0.53  
Arah Davies
Games: 3  
Record: 0W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 6.50  
PA/G: 12.50  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.56  
Force Efficiency: 0.43  
Steal Efficiency: 0.27  

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
Jones Final
Muirhead (6)
Einarson Final
Fujisawa (7)
Fleury Final
Rocque (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Thu, Dec 12 -- 8:30pm NT
De Cruz Final
McEwen (8)
Dunstone Final
McDonald (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 9:00am GMT
Carson Final
Sloan (8)
Truksans Final
Gempeler (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑