World Mens Curling Championship
Curling Scores
World Mens Curling Championship
Mar 30 - Apr 8, 2018
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Scotland Mouat, B |
0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 | |||
| Italy Retornaz, J |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scotland
| Games: | 14 |
| Record: | 12W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.85 |
| PA/G: | 5.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Italy
| Games: | 12 |
| Record: | 5W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 7.18 |
| PA/G: | 6.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Scoring Records - Season
Scotland
Italy
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















