Meridian Canadian Open
Curling Scores
Meridian Canadian Open
Jan 16 - 21, 2018
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kerri Einarson Winnipeg, MB |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | |||
| Rachel Homan Ottawa, ON |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | X | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Kerri Einarson |
14 |
42 |
1.86 | 4.5 | 63% |
| 3: | Selena Kaatz |
14 |
39 |
1.90 | 6.2 | 58% |
| 2: | Liz Fyfe |
14 |
51 |
1.86 | 4.8 | 76% |
| 1: | Kristin MacCuish |
14 |
50 |
1.58 | 3.6 | 73% |
| TEAM TOTALS | 56 | 182 | 1.80 | 4.8 | 67% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Rachel Homan |
14 |
59 |
1.92 | 6.4 | 87% |
| 3: | Emma Miskew |
14 |
51 |
2.14 | 6.9 | 77% |
| 2: | Joanne Courtney |
14 |
40 |
2.16 | 4.8 | 61% |
| 1: | Lisa Weagle |
14 |
48 |
1.58 | 6.7 | 70% |
| TEAM TOTALS | 56 | 198 | 1.94 | 6.2 | 74% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Kerri Einarson |
7 |
19 |
1.86 | 3.8 | 58% |
| 3: | Selena Kaatz |
7 |
21 |
1.86 | 4.3 | 63% |
| 2: | Liz Fyfe |
6 |
23 |
1.50 | 2.8 | 78% |
| 1: | Kristin MacCuish |
12 |
45 |
1.58 | 3.1 | 77% |
| TEAM TOTALS | 32 | 108 | 1.68 | 3.4 | 70% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Rachel Homan |
3 |
15 |
1.34 | 3.3 | 100% |
| 3: | Emma Miskew |
7 |
23 |
2.28 | 8.6 | 70% |
| 2: | Joanne Courtney |
4 |
12 |
2.00 | 3.3 | 63% |
| 1: | Lisa Weagle |
12 |
38 |
1.66 | 6.7 | 65% |
| TEAM TOTALS | 26 | 88 | 1.84 | 6.3 | 70% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Kerri Einarson |
7 |
23 |
1.86 | 5.2 | 68% |
| 3: | Selena Kaatz |
7 |
18 |
1.92 | 8.1 | 53% |
| 2: | Liz Fyfe |
8 |
28 |
2.14 | 6.2 | 74% |
| 1: | Kristin MacCuish |
2 |
5 |
1.50 | 6.7 | 50% |
| TEAM TOTALS | 24 | 74 | 1.94 | 6.5 | 64% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Rachel Homan |
11 |
44 |
2.08 | 7.3 | 83% |
| 3: | Emma Miskew |
7 |
28 |
1.98 | 5.2 | 83% |
| 2: | Joanne Courtney |
10 |
28 |
2.24 | 5.3 | 60% |
| 1: | Lisa Weagle |
2 |
10 |
1.00 | 6.7 | 100% |
| TEAM TOTALS | 30 | 110 | 2.04 | 6.1 | 77% | |
Event Statistics
Kerri Einarson
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.39 |
| PA/G: | 8.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Rachel Homan
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.26 |
| PA/G: | 4.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Kerri Einarson
Rachel Homan
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















