USER:: British Curling NCA December Superspiel

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

British Curling NCA December Superspiel -- Round-Robin

Dec 17 - 20, 2020
Championship Pool
Bruce Mouat
Stirling, SCO
0.857  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
James Craik
Aberdeen, SCO
0.714  2-0  1-1  1-0  0-0  0-0 
Ross Whyte
Stirling, SCO
0.714  1-1  2-0  1-1  0-0  0-1 
Gina Aitken
Edinburgh, SCO
0.571  2-0  1-1  1-0  1-0  0-0 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.571  2-1  1-0  0-1  0-0  0-0 
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.429  0-0  2-2  0-0  0-0  0-0 
Consolation Pool
Eve Muirhead
Stirling, SCO
0.500  1-2  0-1  0-1  0-0  0-0 
Beth Farmer
Kinross, SCO
0.333  1-2  0-1  0-0  0-0  0-0 
Maggie Wilson
Aberdeen, SCO
0.167  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 
Fay Henderson
Stirling, SCO
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
Consolation Pool
Bruce Mouat
Stirling, SCO
1.000  2-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
James Craik
Aberdeen, SCO
0.750  2-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.500  0-0  1-2  0-0  0-0  0-0 
Eve Muirhead
Stirling, SCO
0.250  1-1  0-1  0-1  0-0  0-0 
Fay Henderson
Stirling, SCO
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
Consolation Pool
Gina Aitken
Edinburgh, SCO
0.750  2-0  0-1  0-0  0-0  0-0 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.750  2-1  0-0  0-1  0-0  0-0 
Ross Whyte
Stirling, SCO
0.750  1-0  2-0  1-0  0-0  0-0 
Beth Farmer
Kinross, SCO
0.250  1-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Maggie Wilson
Aberdeen, SCO
0.000  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Dec 17, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Maggie Wilson Ross Whyte 2-7    Final (7)
B Eve Muirhead Bruce Mouat 2-9    Final (6)
C James Craik Fay Henderson 13-0    Final (5)
D Gina Aitken Ross Paterson 5-8    Final (7)
Thu, Dec 17, 20 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Bruce Mouat Cameron Bryce 7-2    Final (5)
B Ross Paterson Maggie Wilson 8-1    Final (5)
C Beth Farmer Gina Aitken 2-11    Final (6)
D Fay Henderson Eve Muirhead 1-8    Final (5)
Thu, Dec 17, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Eve Muirhead James Craik 4-5    Final (8)
B Cameron Bryce Fay Henderson 8-5    Final (8)
C Ross Whyte Ross Paterson 6-5    Final (8)
D Maggie Wilson Beth Farmer 5-8    Final (8)
Fri, Dec 18, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Gina Aitken Maggie Wilson 7-5    Final (8)
B Beth Farmer Ross Whyte 2-6    Final (7)
C Fay Henderson Bruce Mouat 2-12    Final (6)
D James Craik Cameron Bryce 6-2    Final (7)
Fri, Dec 18, 20 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Paterson Beth Farmer 8-5    Final (7)
B Bruce Mouat James Craik 4-2    Final (7)
C Cameron Bryce Eve Muirhead 10-4    Final (7)
D Ross Whyte Gina Aitken 5-6    Final (EE)
Fri, Dec 18, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Eve Muirhead Maggie Wilson 8-2    Final (7)
B James Craik Ross Paterson 5-4    Final (8)
C Cameron Bryce Gina Aitken 5-6    Final (EE)
D Bruce Mouat Ross Whyte 4-7    Final (7)
Sat, Dec 19, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Fay Henderson Beth Farmer 4-8    Final (7)
B Ross Whyte Cameron Bryce 1-6    Final (7)
C Ross Paterson Bruce Mouat 2-4    Final (8)
D Gina Aitken James Craik 7-9    Final (8)
Sat, Dec 19, 20 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Eve Muirhead Beth Farmer 6-5    Final (8)
B Bruce Mouat Gina Aitken 8-1    Final (4)
C James Craik Ross Whyte 4-6    Final (7)
D Ross Paterson Cameron Bryce 7-4    Final (8)
Sat, Dec 19, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Fay Henderson Maggie Wilson 3-8    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑