USER:: Korean Curling Championships

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Tue, Oct 19 -- 6:30pm ET
Peter De Cruz Final
Matt Dunstone (7)
Niklas Edin Final
Jason Gunnlaugson (8)
Brad Jacobs Final
Yuta Matsumura (7)
Kevin Koe 10  Final
Mike McEwen (EE)
M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin Final
Glenn Howard (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Samantha Gevers Final
Emily Ogg (7)
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Jordon McDonald Final
Jace Freeman (8)
: Red Deer Servus U18 Men
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 1:00pm MT
Kenan Wipf Final
Ben Kiist (8)
Cortland Sonnenberg Final
Wyatt Wright (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Korean Curling Championships -- Round-Robin

Nov 19 - 23, 2020
Chang-Min Kim
Uiseong, KOR
0.833  3-1  2-0  1-1  0-0  0-1 
Yeong Seok Jeong
Gyeonggido, KOR
0.667  2-0  2-2  0-1  0-0  0-0 
SooHyuk Kim
Seoul, KOR
0.667  3-2  1-0  0-0  0-0  0-0 
Eun Bin Kim
Uiseong, KOR
0.667  1-0  3-2  1-0  1-0  0-0 
Jongduk Park
Gangwondo, KOR
0.500  2-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Gyu Nam Oh
Seoul, KOR
0.167  1-4  0-1  0-0  0-0  0-0 
Woo Jin Yang
Uijeongbu, KOR
0.000  0-2  0-4  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Thu, Nov 19, 20 06:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Chang-Min Kim Yeong Seok Jeong 4-3    Final (10)
3 Woo Jin Yang Jongduk Park 4-8    Final (9)
4 Eun Bin Kim Gyu Nam Oh 2-11    Final (9)
Thu, Nov 19, 20 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Chang-Min Kim Woo Jin Yang 15-3    Final (7)
3 SooHyuk Kim Yeong Seok Jeong 3-10    Final (6)
4 Gyu Nam Oh Jongduk Park 3-7    Final (8)
Fri, Nov 20, 20 07:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Jongduk Park Yeong Seok Jeong 8-11    Final (10)
2 SooHyuk Kim Gyu Nam Oh 10-3    Final (8)
3 Chang-Min Kim Eun Bin Kim 6-7    Final (EE)
Fri, Nov 20, 20 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 SooHyuk Kim Woo Jin Yang 10-3    Final (7)
2 Eun Bin Kim Yeong Seok Jeong 8-2    Final (6)
4 Chang-Min Kim Jongduk Park 11-1    Final (6)
Sat, Nov 21, 20 07:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 SooHyuk Kim Jongduk Park 9-4    Final (8)
3 Woo Jin Yang Eun Bin Kim 3-9    Final (9)
4 Yeong Seok Jeong Gyu Nam Oh 11-5    Final (9)
Sat, Nov 21, 20 10:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Gyu Nam Oh Eun Bin Kim 7-9    Final (9)
2 Yeong Seok Jeong Woo Jin Yang 10-8    Final (10)
4 SooHyuk Kim Chang-Min Kim 3-11    Final (8)
Sun, Nov 22, 20 02:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 SooHyuk Kim Woo Jin Yang 13-1    Final (6)
2 Eun Bin Kim Jongduk Park 3-6    Final (9)
3 Gyu Nam Oh Chang-Min Kim 3-10    Final (9)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Tue, Oct 19 -- 6:30pm ET
Peter De Cruz Final
Matt Dunstone (7)
Niklas Edin Final
Jason Gunnlaugson (8)
Brad Jacobs Final
Yuta Matsumura (7)
Kevin Koe 10  Final
Mike McEwen (EE)
M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin Final
Glenn Howard (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm CT
Samantha Gevers Final
Emily Ogg (7)
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Jordon McDonald Final
Jace Freeman (8)
: Red Deer Servus U18 Men
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 1:00pm MT
Kenan Wipf Final
Ben Kiist (8)
Cortland Sonnenberg Final
Wyatt Wright (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Bottcher Opens Masters With Win Against Paterson

Bottcher Opens Masters With Win Against Paterson

Alberta's Brendan Bottcher (Photo: Anil Mungal) opened up the 2021 Grand Slam Masters with win against Scotland's Ross Paterson.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑