USER:: National Curling Academy November Classic

Curling Scores

M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin Final
Glenn Howard (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Jordon McDonald 8th
Jace Freeman
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Tansy Tober 7th
Samantha Gevers
: Red Deer Servus U18 Men
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 1:00pm MT
Kenan Wipf Final
Ben Kiist (8)
Cortland Sonnenberg Final
Wyatt Wright (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

National Curling Academy November Classic -- Round-Robin

Nov 13 - 15, 2020
Mens Division
Bruce Mouat
Stirling, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ross Whyte
Stirling, SCO
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
James Craik
Aberdeen, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Womens Division
Gina Aitken
Edinburgh, SCO
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Eve Muirhead
Stirling, SCO
0.750  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Maggie Wilson
Aberdeen, SCO
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Beth Farmer
Kinross, SCO
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Fay Henderson
Stirling, SCO
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 13, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 James Craik Maggie Wilson     09:00 AM
2 Ross Paterson Eve Muirhead     09:00 AM
3 Gina Aitken Cameron Bryce     09:00 AM
4 Bruce Mouat Ross Whyte     09:00 AM
Fri, Nov 13, 20 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Gina Aitken Fay Henderson 9-2    Final (7)
2 James Craik Bruce Mouat 2-7    Final (7)
3 Ross Whyte Ross Paterson 3-9    Final (7)
4 Eve Muirhead Maggie Wilson 9-4    Final (7)
Fri, Nov 13, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Bruce Mouat Cameron Bryce 7-1    Final (7)
2 Maggie Wilson Gina Aitken 6-7    Final (8)
3 Beth Farmer Eve Muirhead 2-4    Final (8)
4 Ross Paterson James Craik 8-2    Final (5)
Sat, Nov 14, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 James Craik Ross Whyte 2-7    Final (7)
2 Cameron Bryce Ross Paterson 4-9    Final (7)
3 Fay Henderson Maggie Wilson 1-8    Final (7)
4 Gina Aitken Beth Farmer 7-1    Final (6)
Sat, Nov 14, 20 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Eve Muirhead Gina Aitken 1-8    Final (5)
2 Beth Farmer Fay Henderson 6-5    Final (8)
3 Ross Paterson Bruce Mouat 6-9    Final (7)
4 Ross Whyte Cameron Bryce 6-4    Final (8)
Sat, Nov 14, 20 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Maggie Wilson Beth Farmer 6-4    Final (8)
2 Bruce Mouat Ross Whyte 6-5    Final (EE)
3 Cameron Bryce James Craik 3-5    Final (8)
4 Fay Henderson Eve Muirhead 1-8    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Nufloors Penticton Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:00pm PT
Niklas Edin Final
Glenn Howard (EE) Watch Live Curling!
M: Curling Masters Champery
Champery, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 12:30pm CET
Joel Retornaz Final
Steffen Walstad (8) Watch Live Curling!
M: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Jordon McDonald 8th
Jace Freeman
W: Stonewall MJCT
Stonewall, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 3:00pm CT
Tansy Tober 7th
Samantha Gevers
: Red Deer Servus U18 Men
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 17 -- 1:00pm MT
Kenan Wipf Final
Ben Kiist (8)
Cortland Sonnenberg Final
Wyatt Wright (8)
W: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF2 -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Slovakia Final
Turkey 12  (8)
M: Pre-Olympic Qualification Event
Erzurum, TUR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Oct 15 -- 5:00am MT
Spain Final
Czech Republic (10)
Finland 10  Final
Turkey (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Koe wins IG Wealth Management Western Showdown

Koe wins IG Wealth Management Western Showdown

Kevin Koe (Calgary, AB) wins the IG Wealth Management Western Showdown, defeating Brad Jacobs (Sault Ste Marie, NONT) 8-1 at the Swift Current Curling Club in Swift Current, Canada.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑