USER:: Men's World Qualification Event

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Jennifer Jones 2nd
Eunjung Kim
Alina Kovaleva 2nd
Tracy Fleury
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat 2nd
Brendan Bottcher
Brad Gushue 2nd
Brad Jacobs
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 23 -- 7:00am ET
Canada Final
United States (8)
Slovakia Final
Latvia (8)
Sweden Final
Korea (8)
Switzerland Final
Norway (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 23 -- 7:00pm ET
Ryan Strang 5th
Timothy Marin
Luke Godin 5th
Brayden Snow
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 23 -- 4:30pm AT
Liam Quinlan Final
Jack Higdon (8)
Isaiah Dalton Final
Zach Atherton 10  (8)
Mark Strang Final
Calan MacIsaac 11  (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Men's World Qualification Event -- Round-Robin

Jan 13 - 20, 2020
China
Zou, Q
0.857  1-0  3-1  1-0  1-0  0-0 
Russia
Glukhov, S
0.714  0-1  3-0  0-0  0-0  0-1 
Japan
Matsumura, Y
0.714  3-2  0-0  0-1  0-0  0-0 
Finland
Pollanen, J
0.571  3-1  0-1  0-1  0-0  0-1 
Poland
Jasiecki, B
0.429  1-2  2-0  1-1  1-0  0-1 
Czech Republic
Klima, L
0.429  0-1  2-2  1-0  1-0  0-0 
England
Reed, A
0.286  1-3  0-1  0-0  0-0  0-0 
Mexico
Tompkins, D
0.000  0-0  0-4  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Mon, Jan 13, 20 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A China Finland 3-8    Final (7)
B Mexico Poland 2-12    Final (7)
C Japan Russia 4-8    Final (9)
D England Czech Republic 3-5    Final (9)
Tue, Jan 14, 20 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Czech Republic Russia 4-11    Final (8)
B England Japan 2-8    Final (6)
C China Mexico 11-3    Final (8)
D Finland Poland 7-8    Final (EE)
Wed, Jan 15, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A England Poland 5-7    Final (9)
B China Russia 7-5    Final (EE)
C Finland Czech Republic 10-7    Final (9)
D Japan Mexico 9-2    Final (8)
Wed, Jan 15, 20 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Finland Mexico 13-0    Final (6)
B Russia England 10-3    Final (9)
C Czech Republic Japan 3-10    Final (7)
D Poland China 6-11    Final (9)
Thu, Jan 16, 20 02:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Japan China 5-6    Final (10)
B Poland Czech Republic 8-9    Final (EE)
C England Finland 9-4    Final (9)
D Mexico Russia 7-15    Final (9)
Fri, Jan 17, 20 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Mexico Czech Republic 1-10    Final (6)
B Japan Finland 12-5    Final (9)
C Russia Poland 11-6    Final (9)
D China England 8-7    Final (10)
Fri, Jan 17, 20 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Poland Japan 3-9    Final (8)
B Czech Republic China 7-8    Final (10)
C Mexico England 4-9    Final (9)
D Russia Finland 7-12    Final (9)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Jennifer Jones 2nd
Eunjung Kim
Alina Kovaleva 2nd
Tracy Fleury
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Oct 23 -- 8:00pm ET
Bruce Mouat 2nd
Brendan Bottcher
Brad Gushue 2nd
Brad Jacobs
: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Oct 23 -- 7:00am ET
Canada Final
United States (8)
Slovakia Final
Latvia (8)
Sweden Final
Korea (8)
Switzerland Final
Norway (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Oct 23 -- 7:00pm ET
Ryan Strang 5th
Timothy Marin
Luke Godin 5th
Brayden Snow
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Oct 23 -- 4:30pm AT
Liam Quinlan Final
Jack Higdon (8)
Isaiah Dalton Final
Zach Atherton 10  (8)
Mark Strang Final
Calan MacIsaac 11  (5)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jones and E. Kim Set for Semis Matchup at GSOC Masters

Jennifer Jones (Photo: Anil Mungal) will meet Korea's Eunjung Kim Saturday night in the semi-finals at the 2021 Grand Slam of Curling Masters.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑