World Curling Report

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 15 -- 5:00pm AT
Mouat 6th
Bryce
Nyman Final
Murphy (6)
Schnider 7th
MacDougall
Thompson 7th
Manuel
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Sluchinski Final
Scoffin (6)
Gempeler Final
Whyte (6)
Harty Final
Cookson (6)
Pahl Final
Jacques (8)
Richard Final
Cross (8)
Hartung Final
Kang (8)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Vaughan Final
Stiksma (8)
Daniels Final
Marks (EE)
Koana Final
Hammond (6)
Richards Final
Englot (7)
Hudyma 10  Final
Pierce (8)
Sinclair 11  Final
Barber (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 15 -- 2:00pm ET
Ferris Final
Hartley (8)
Dupuis Final
Kelly (6)
Horgan Final
Allen (6)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 15 -- 2:00pm ET
Nichols Final
Dadswell (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance  
Lacey  
Lis  
Kroker  
Wipf  
Burton  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Grand Prix Bern Inter Curling Challenge -- A Event

Nov 1 - 3, 2019
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Central European Time (CET)
Ross Whyte
1
Fri 7:30am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Ross Whyte
Stefan Signer
Luca Rizzolli
3
Fri 12:20pm
Loser to 41
SCORES
  [17]
Ross Whyte
1
Fri 7:30am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Luca Rizzolli
Christian Bangerter
Andrew Reed
5
Fri 6:20pm
Loser to 51
SCORES
  [25]
Ross Whyte
1
Fri 7:30am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Lucien Lottenbach
Lucien Lottenbach
Lucien Lottenbach
Marc Muskatewitz
3
Fri 12:20pm
Loser to 42
SCORES
  [18]
1
Fri 7:30am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Marc Muskatewitz
Felix Attinger
Sebastian Wunderer
8
Sat 9:55am
Loser to 56
SCORES
  [29]
1
Fri 7:30am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Jan Iseli
Qualifier
Jan Iseli
Alberto Pimpini
3
Fri 12:20pm
Loser to 39
SCORES
  [19]
Martin Rios
1
Fri 7:30am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Martin Rios
Martin Rios
Sergei Glukhov
Andrin Schnider
5
Fri 6:20pm
Loser to 50
SCORES
  [26]
1
Fri 7:30am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Andrin Schnider
Reto Keller
Sergei Glukhov
Sergei Glukhov
3
Fri 12:20pm
Loser to 40
SCORES
  [20]
1
Fri 7:30am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Sergei Glukhov
Simon Ellenberger
Timo Daniel
2
Fri 9:55am
Loser to 35
SCORES
  [9]
Thomas Ulsrud
Thomas Ulsrud
4
Fri 3:55pm
Loser to 45
SCORES
  [21]
Thomas Ulsrud
Simon Gempeler
Jan Hess
6
Fri 8:45pm
Loser to 47
SCORES
  [27]
Thomas Ulsrud
2
Fri 9:55am
Loser to 36
SCORES
  [11]
Jan Hess
Fabio Ribotta
Jan Hess
Claudio Pescia
4
Fri 3:55pm
Loser to 46
SCORES
  [22]
2
Fri 9:55am
Loser to 36
SCORES
  [12]
Lukas Klima
Lukas Klima
Jan Klossner
8
Sat 9:55am
Loser to 54
SCORES
  [30]
2
Fri 9:55am
Loser to 37
SCORES
  [13]
Sergio Vez
Qualifier
Sergio Vez
Yves Wagenseil
4
Fri 3:55pm
Loser to 43
SCORES
  [23]
Daniel Magnusson
2
Fri 9:55am
Loser to 37
SCORES
  [14]
Daniel Magnusson
Daniel Magnusson
Joel Retornaz
Marco Hoesli
6
Fri 8:45pm
Loser to 48
SCORES
  [28]
2
Fri 9:55am
Loser to 38
SCORES
  [15]
Marco Hoesli
Eddy Mercier
Joel Retornaz
Marc Strasser
4
Fri 3:55pm
Loser to 44
SCORES
  [24]
2
Fri 9:55am
Loser to 38
SCORES
  [16]
Joel Retornaz
Joel Retornaz

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 15 -- 5:00pm AT
Mouat 6th
Bryce
Nyman Final
Murphy (6)
Schnider 7th
MacDougall
Thompson 7th
Manuel
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Sluchinski Final
Scoffin (6)
Gempeler Final
Whyte (6)
Harty Final
Cookson (6)
Pahl Final
Jacques (8)
Richard Final
Cross (8)
Hartung Final
Kang (8)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Vaughan Final
Stiksma (8)
Daniels Final
Marks (EE)
Koana Final
Hammond (6)
Richards Final
Englot (7)
Hudyma 10  Final
Pierce (8)
Sinclair 11  Final
Barber (5)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 15 -- 2:00pm ET
Ferris Final
Hartley (8)
Dupuis Final
Kelly (6)
Horgan Final
Allen (6)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 15 -- 2:00pm ET
Nichols Final
Dadswell (7)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 11:00am ET
Ballance  
Lacey  
Lis  
Kroker  
Wipf  
Burton  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑