World Curling Report

Curling Scores

W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 20 -- 3:00pm CET
Keiser Final
Hasselborg (6)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 4:00pm ET
Chang Final
Ballard (6)
McCrady Final
Reed (7)
Deane Final
Reimer (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 1:00pm PT
Taylor Final
Bowles (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 20 -- 2:00pm CET
Lindstroem Final
Braenden (7)
Rorvik Final
Naess (5)
Sommervold Final
Hostmaelingen (7)
Ramsfjell Final
Ulsrud (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stu Sells Oakville Tankard -- Round-Robin

Sep 5 - 8, 2019
Top 12 Team Overall Qualify for the Playoffs.
View Standings: By Pool | Overall
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
1.000  2-0  2-0  2-0  0-0  0-0 
Matt Dunstone
Regina , SK
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Pat Ferris
Grimsby, ON
0.750  2-1  1-0  2-1  2-0  0-0 
Thomas Ulsrud
Oppdal, NOR
0.750  2-0  0-1  0-1  0-0  0-1 
John Epping
Toronto, ON
0.750  3-0  0-1  2-0  1-0  0-0 
Peter De Cruz
Geneva, SUI
0.750  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Kirk Muyres
Saskatoon, SK
0.750  3-0  0-1  1-1  0-0  0-0 
Joel Retornaz
Pinerolo, ITA
0.750  3-1  0-0  0-0  1-0  0-0 
Scott McDonald
Kingston, ON
0.750  2-1  1-0  1-0  0-0  0-0 
Tyler Tardi
Surrey, BC
0.750  3-0  0-1  2-0  2-0  0-0 
Mark Kean
Woodstock, ON
0.750  1-1  2-0  1-0  0-0  0-0 
John Willsey
Waterloo, ON
0.750  2-1  1-0  0-1  0-0  0-0 
Karsten Sturmay
Edmonton, AB
0.750  0-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Ross Paterson
Glasgow, SCO
0.750  0-0  3-1  0-1  0-0  0-1 
Glenn Howard
Penetanguishene , ON
0.500  0-2  2-0  0-0  0-0  0-0 
Chang-Min Kim
Uiseong, KOR
0.500  1-2  1-0  0-0  0-0  0-0 
Tsuyoshi Yamaguchi
Nagano, JPN
0.500  1-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.500  1-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
0.500  2-1  0-1  0-1  1-0  0-0 
Wayne Tuck Jr.
Brantford, ON
0.500  2-0  0-1  0-0  0-0  0-1 
John Shuster
Duluth, USA
0.500  1-1  1-1  0-0  0-0  0-0 
Yusuke Morozumi
Nagano, JPN
0.500  1-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Rich Ruohonen
Minneapolis, USA
0.500  1-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Korey Dropkin
Chaska, USA
0.500  0-1  2-1  0-1  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.250  0-2  1-1  1-0  0-0  0-0 
Tyler Stewart
Waterloo, ON
0.250  0-0  1-3  1-0  0-0  0-0 
Sam Mooibroek
Cambridge, ON
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-1 
Cameron Goodkey
Ottawa, ON
0.250  1-1  0-1  0-0  0-0  0-0 
Yuta Matsumura
Kitami, JPN
0.250  1-0  0-3  0-1  0-0  0-1 
Matthew Hall
Kitchener, ON
0.250  1-0  0-2  0-1  0-0  0-0 
Yannick Schwaller
Bern, SUI
0.250  0-0  1-3  0-0  0-0  0-0 
Cameron Bryce
Stirling, SCO
0.250  0-0  1-3  0-1  0-0  0-1 
Stuart Thompson
Dartmouth, NS
0.000  0-1  0-3  0-1  0-0  0-1 
Jan Hess
Zug, SUI
0.000  0-2  0-2  0-1  0-0  0-0 
Steven Rotskas
Toronto, ON
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 
Lucien Lottenbach
Zug, SUI
0.000  0-2  0-2  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Sep 4, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Jaap van Dorp Lucien Lottenbach 8-4    Final (7)
3 Yannick Schwaller Joel Retornaz 5-8    Final (8)
6 Mark Kean Yusuke Morozumi 7-4    Final (7)
7 Korey Dropkin Chang-Min Kim 9-4    Final (7)
Wed, Sep 4, 19 11:30 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Ross Paterson Rich Ruohonen 6-3    Final (6)
5 Kirk Muyres Cameron Bryce 5-4    Final (8)
6 Bruce Mouat Tsuyoshi Yamaguchi 7-3    Final (7)
8 Korey Dropkin Mark Kean 4-5    Final (8)
Thu, Sep 5, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Jan Hess Cameron Bryce 3-6    Final (8)
5 Ross Paterson Cameron Goodkey 7-2    Final (5)
6 Peter De Cruz Joel Retornaz 1-5    Final (6)
7 Bruce Mouat Jason Gunnlaugson 5-4    Final (8)
Thu, Sep 5, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Sam Mooibroek Tyler Tardi 6-7    Final (EE)
5 Rich Ruohonen Stuart Thompson 7-4    Final (8)
8 Kirk Muyres Tsuyoshi Yamaguchi 8-6    Final (8)
Thu, Sep 5, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Wayne Tuck Jr. Yannick Schwaller 5-3    Final (7)
3 Peter De Cruz Karsten Sturmay 10-7    Final (8)
4 John Epping Thomas Ulsrud 4-3    Final (EE)
5 Jason Gunnlaugson Jan Hess 11-3    Final (7)
6 Jaap van Dorp Tyler Stewart 8-6    Final (8)
7 Matt Dunstone Lucien Lottenbach 8-1    Final (4)
Thu, Sep 5, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Mike McEwen Yusuke Morozumi 7-6    Final (8)
4 Yuta Matsumura Sam Mooibroek 6-3    Final (6)
5 Scott McDonald Pat Ferris 4-3    Final (8)
7 Stuart Thompson Cameron Goodkey 1-7    Final (6)
8 Glenn Howard Chang-Min Kim 6-2    Final (7)
Thu, Sep 5, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Matt Dunstone Tyler Stewart 9-3    Final (7)
6 Wayne Tuck Jr. Steven Rotskas 9-2    Final (7)
Fri, Sep 6, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Ross Paterson Scott McDonald 6-3    Final (8)
4 Bruce Mouat Cameron Bryce 7-5    Final (8)
5 Thomas Ulsrud Sam Mooibroek 10-2    Final (6)
6 Tyler Tardi Matthew Hall 8-3    Final (6)
8 John Epping Yuta Matsumura 9-3    Final (6)
2 John Shuster Lucien Lottenbach 6-4    Final (8)
Fri, Sep 6, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
3 Matt Dunstone Jaap van Dorp 3-2    Final (8)
1 Wayne Tuck Jr. Joel Retornaz 5-7    Final (EE)
Fri, Sep 6, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Yuta Matsumura Matthew Hall 2-5    Final (7)
2 Scott McDonald Stuart Thompson 6-4    Final (8)
4 Peter De Cruz Yannick Schwaller 7-4    Final (7)
8 Korey Dropkin Yusuke Morozumi 4-8    Final (7)
5 Mike McEwen Glenn Howard 3-7    Final (7)
6 Kirk Muyres Jan Hess 6-0    Final (5)
Fri, Sep 6, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 John Willsey Tyler Stewart 5-6    Final (8)
4 Mark Kean Chang-Min Kim 4-8    Final (8)
Fri, Sep 6, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Rich Ruohonen Pat Ferris 4-6    Final (8)
2 Karsten Sturmay Steven Rotskas 6-4    Final (8)
4 Glenn Howard Yusuke Morozumi 2-7    Final (6)
5 John Epping Matthew Hall 8-7    Final (8)
3 Jason Gunnlaugson Tsuyoshi Yamaguchi 4-9    Final (6)
8 Thomas Ulsrud Tyler Tardi 6-4    Final (7)
Fri, Sep 6, 19 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
4 John Shuster John Willsey 2-8    Final (5)
Sat, Sep 7, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
4 Ross Paterson Pat Ferris 6-7    Final (EE)
5 Peter De Cruz Steven Rotskas 7-1    Final (5)
7 Karsten Sturmay Joel Retornaz 6-4    Final (8)
Sat, Sep 7, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 John Willsey Lucien Lottenbach 7-1    Final (6)
2 Bruce Mouat Kirk Muyres 5-4    Final (8)
6 Mike McEwen Chang-Min Kim 2-7    Final (6)
7 John Shuster Tyler Stewart 7-4    Final (8)
8 Tyler Tardi Yuta Matsumura 5-4    Final (EE)
Sat, Sep 7, 19 01:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Jan Hess Tsuyoshi Yamaguchi 4-5    Final (8)
3 Scott McDonald Cameron Goodkey 6-0    Final (5)
6 Jason Gunnlaugson Cameron Bryce 8-6    Final (EE)
Sat, Sep 7, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Yannick Schwaller Steven Rotskas 6-2    Final (5)
2 Glenn Howard Korey Dropkin 4-6    Final (8)
4 John Epping Sam Mooibroek 4-7    Final (8)
6 Stuart Thompson Pat Ferris 4-5    Final (EE)
7 Mike McEwen Mark Kean 4-8    Final (6)
8 Jaap van Dorp John Willsey 1-7    Final (7)
5 John Shuster Matt Dunstone 3-7    Final (6)
Sat, Sep 7, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Rich Ruohonen Cameron Goodkey 6-4    Final (8)
3 Thomas Ulsrud Matthew Hall 6-4    Final (EE)
4 Karsten Sturmay Wayne Tuck Jr. 7-5    Final (EE)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Womens Masters Basel
Basel, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Sep 20 -- 3:00pm CET
Keiser Final
Hasselborg (6)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Men
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 4:00pm ET
Chang Final
Ballard (6)
McCrady Final
Reed (7)
Deane Final
Reimer (7)
J: Anita Cochrane Memorial Junior Women
New Westminster, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Sep 20 -- 1:00pm PT
Taylor Final
Bowles (8)
M: Norway Cup 1
Oslo, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Sep 20 -- 2:00pm CET
Lindstroem Final
Braenden (7)
Rorvik Final
Naess (5)
Sommervold Final
Hostmaelingen (7)
Ramsfjell Final
Ulsrud (EE)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Walstad goes Undefeated in opening Norway Cup series event

Walstad goes Undefeated in opening Norway Cup series event

Steffen Walstad (photo by Anil Mungal), with new team in tow, finished 4-0 in the elite division while Alexander Lindstroem wins main event title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑