World Curling Report

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Sun, Dec 8 -- 5:30am ET
Jentsch 10  Final
Madisson (7)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
Kim Final
Dudt (7)
Han Final
Skrlik (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Sun, Dec 8 -- 1:00am ET
Glukhov Final
Zou (7)
van Dorp Final
Horgan (7)
Ruohonen Final
Nyman (8)
Kim Final
Schnider (7)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 5:00pm ET
Watling Final
Peterson (4)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 4:00pm CT
Wiebe Final
Bohn (8)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim Final
Birt (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones Final
Grattan (7)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 9:00pm CT
Meachem Final
Sutherland (7)
Wills Final
Kleiter (7)
Hartung Final
Armstrong (8)
Gamble Final
Comfort (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Players' Championship -- Round-Robin

Apr 9 - 14, 2019
Pool A
Tracy Fleury
East St. Paul, MB
0.800  1-1  2-0  2-0  1-0  0-0 
Robyn Silvernagle
North Battleford, SK
0.800  2-0  2-0  3-0  1-0  2-0 
Jennifer Jones
Winnipeg, MB
0.600  2-1  0-1  1-1  1-0  0-0 
Rachel Homan
Ottawa, ON
0.400  1-1  1-2  0-1  0-1  0-0 
Silvana Tirinzoni
Aarau, SUI
0.200  1-1  0-2  0-3  0-0  0-3 
Elena Stern
Oberwallis , SUI
0.200  0-2  1-2  0-1  0-1  0-0 
Pool B
Anna Hasselborg
Sundbyberg, SWE
1.000  3-0  1-0  0-0  0-0  0-0 
Casey Scheidegger
Lethbridge, AB
0.600  2-0  1-1  0-0  0-0  0-0 
Chelsea Carey
Edmotnon, AB
0.400  2-3  0-0  1-0  0-0  0-0 
Kerri Einarson
Winnipeg, MB
0.400  1-1  1-2  0-1  0-0  0-1 
Satsuki Fujisawa
Kitami, JPN
0.400  0-1  1-2  1-0  0-0  0-0 
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
0.200  0-0  1-3  1-2  1-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Apr 9, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Rachel Homan Robyn Silvernagle 4-5    Final (EE)
B Kerri Einarson Satsuki Fujisawa 6-4    Final (8)
Wed, Apr 10, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Anna Hasselborg Sayaka Yoshimura 8-4    Final (7)
E Jennifer Jones Elena Stern 7-2    Final (5)
Wed, Apr 10, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Silvana Tirinzoni Tracy Fleury 4-5    Final (EE)
E Chelsea Carey Casey Scheidegger 3-8    Final (5)
Wed, Apr 10, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Anna Hasselborg Kerri Einarson 5-2    Final (7)
D Rachel Homan Elena Stern 7-3    Final (7)
Wed, Apr 10, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Satsuki Fujisawa Casey Scheidegger 4-9    Final (7)
C Jennifer Jones Robyn Silvernagle 4-7    Final (8)
D Chelsea Carey Sayaka Yoshimura 4-3    Final (8)
Thu, Apr 11, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Rachel Homan Tracy Fleury 8-5    Final (7)
C Silvana Tirinzoni Elena Stern 3-5    Final (7)
Thu, Apr 11, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Sayaka Yoshimura Casey Scheidegger 3-5    Final (8)
C Chelsea Carey Kerri Einarson 6-4    Final (8)
D Anna Hasselborg Satsuki Fujisawa 7-3    Final (8)
Thu, Apr 11, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
B Robyn Silvernagle Elena Stern 5-4    Final (EE)
D Jennifer Jones Tracy Fleury 4-5    Final (8)
E Rachel Homan Silvana Tirinzoni 1-9    Final (5)
Thu, Apr 11, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kerri Einarson Sayaka Yoshimura 4-5    Final (EE)
C Anna Hasselborg Casey Scheidegger 6-3    Final (8)
E Chelsea Carey Satsuki Fujisawa 2-8    Final (7)
Fri, Apr 12, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jennifer Jones Silvana Tirinzoni 5-4    Final (EE)
C Satsuki Fujisawa Sayaka Yoshimura 7-6    Final (8)
E Tracy Fleury Robyn Silvernagle 7-3    Final (8)
Fri, Apr 12, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Tracy Fleury Elena Stern 7-5    Final (8)
B Anna Hasselborg Chelsea Carey 10-4    Final (6)
C Rachel Homan Jennifer Jones 3-5    Final (8)
D Silvana Tirinzoni Robyn Silvernagle 5-6    Final (EE)
E Kerri Einarson Casey Scheidegger 7-2    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Sun, Dec 8 -- 10:30am GMT
Jentsch 10  Final
Madisson (7)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
Kim Final
Dudt (7)
Han Final
Skrlik (7)
M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Sun, Dec 8 -- 6:00am GMT
Glukhov Final
Zou (7)
van Dorp Final
Horgan (7)
Ruohonen Final
Nyman (8)
Kim Final
Schnider (7)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 5:00pm ET
Watling Final
Peterson (4)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 4:00pm CT
Wiebe Final
Bohn (8)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim Final
Birt (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones Final
Grattan (7)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Dec 7 -- 9:00pm CT
Meachem Final
Sutherland (7)
Wills Final
Kleiter (7)
Hartung Final
Armstrong (8)
Gamble Final
Comfort (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑