USER:: Manitoba Canola Junior Women

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 7:00am ET
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Manitoba Canola Junior Women -- Round-Robin

Dec 30 - Jan 6, 2017
Pool A
Kristy Watling
Winnipeg, MB
1.000  5-0  2-0  0-0  1-0  0-0 
Laura Burtnyk
Winnipeg, MB
0.714  2-0  2-2  1-0  0-0  1-1 
Rebecca Lamb
Stonewall, MB
0.571  2-2  2-1  1-2  1-2  1-0 
Emma Jensen
Dauphin, MB
0.429  1-1  2-3  2-0  0-0  1-0 
Meghan Walter
Winnipeg, MB
0.429  1-1  1-3  0-0  0-0  0-1 
Shae Bevan
Winnipeg, MB
0.286  1-3  1-1  0-1  0-0  0-0 
Kathryn Cullen
Beausejour, MB
0.286  2-1  0-3  0-0  0-0  0-0 
Kaitlyn Payette
Brandon, MB
0.286  2-2  0-3  0-1  0-1  0-0 
Pool B
Mackenzie Zacharias
Altona, MB
0.857  3-1  3-0  1-0  0-0  0-0 
Paige Watkins
Winnipeg, MB
0.714  4-1  1-1  1-0  0-0  0-0 
Brooke Friesen
Winkler, MB
0.571  3-0  1-3  0-1  0-1  0-0 
Serena Gray-Withers
Springfield, MB
0.571  2-0  2-3  1-2  0-0  0-0 
Alexandra Friesen
Winnipeg, MB
0.429  3-2  0-2  1-1  0-0  1-0 
Christine MacKay
Winnipeg, MB
0.429  2-1  1-3  1-2  0-0  0-0 
Shaelynn Lukey
Swan River, MB
0.286  2-1  0-4  1-0  0-0  0-0 
Stacy Sime
Dauphin, MB
0.143  1-2  0-4  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Sun, Jan 1, 17 07:45 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Kristy Watling Emma Jensen 7-4    Final (10)
PEM4 Laura Burtnyk Kathryn Cullen 11-6    Final (9)
STV3 Meghan Walter Shae Bevan 7-5    Final (10)
STV4 Rebecca Lamb Kaitlyn Payette 11-10    Final (EE)
Mon, Jan 2, 17 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Christine MacKay Shaelynn Lukey 13-0    Final (5)
PEM4 Mackenzie Zacharias Stacy Sime 8-6    Final (10)
STV3 Alexandra Friesen Paige Watkins 6-10    Final (10)
STV4 Brooke Friesen Serena Gray-Withers 5-8    Final (9)
Mon, Jan 2, 17 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Meghan Walter Kaitlyn Payette 7-4    Final (9)
PEM4 Rebecca Lamb Shae Bevan 8-6    Final (9)
STV3 Kristy Watling Kathryn Cullen 9-1    Final (7)
STV4 Laura Burtnyk Emma Jensen 8-2    Final (6)
Mon, Jan 2, 17 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Alexandra Friesen Serena Gray-Withers 4-3    Final (10)
PEM4 Brooke Friesen Paige Watkins 7-4    Final (9)
STV3 Christine MacKay Stacy Sime 10-4    Final (9)
STV4 Mackenzie Zacharias Shaelynn Lukey 9-3    Final (6)
Tue, Jan 3, 17 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Brooke Friesen Stacy Sime 7-4    Final (10)
PEM4 Alexandra Friesen Shaelynn Lukey 10-4    Final (10)
STV3 Mackenzie Zacharias Serena Gray-Withers 8-3    Final (8)
STV4 Christine MacKay Paige Watkins 3-6    Final (9)
Tue, Jan 3, 17 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Rebecca Lamb Kathryn Cullen 8-2    Final (8)
PEM4 Meghan Walter Emma Jensen 3-7    Final (10)
STV3 Laura Burtnyk Kaitlyn Payette 10-3    Final (7)
STV4 Kristy Watling Shae Bevan 8-2    Final (9)
Tue, Jan 3, 17 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Mackenzie Zacharias Paige Watkins 8-5    Final (9)
PEM4 Christine MacKay Serena Gray-Withers 5-6    Final (10)
STV3 Brooke Friesen Shaelynn Lukey 7-8    Final (10)
STV4 Alexandra Friesen Stacy Sime 5-8    Final (9)
Tue, Jan 3, 17 07:45 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Laura Burtnyk Shae Bevan 5-8    Final (9)
PEM4 Kristy Watling Kaitlyn Payette 7-2    Final (8)
STV3 Rebecca Lamb Emma Jensen 6-7    Final (EE)
STV4 Meghan Walter Kathryn Cullen 9-5    Final (9)
Wed, Jan 4, 17 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Kristy Watling Rebecca Lamb 6-3    Final (9)
PEM4 Laura Burtnyk Meghan Walter 10-8    Final (10)
STV3 Shae Bevan Kathryn Cullen 6-8    Final (9)
STV4 Kaitlyn Payette Emma Jensen 8-6    Final (10)
Wed, Jan 4, 17 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Christine MacKay Brooke Friesen 4-6    Final (10)
PEM4 Mackenzie Zacharias Alexandra Friesen 10-6    Final (9)
STV3 Paige Watkins Stacy Sime 7-4    Final (9)
STV4 Serena Gray-Withers Shaelynn Lukey 10-1    Final (6)
Wed, Jan 4, 17 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Kaitlyn Payette Kathryn Cullen 7-5    Final (10)
PEM4 Shae Bevan Emma Jensen 8-9    Final (10)
STV3 Kristy Watling Meghan Walter 6-1    Final (9)
STV4 Laura Burtnyk Rebecca Lamb 8-7    Final (EE)
Wed, Jan 4, 17 07:45 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Serena Gray-Withers Stacy Sime 7-4    Final (10)
PEM4 Paige Watkins Shaelynn Lukey 12-3    Final (8)
STV3 Christine MacKay Alexandra Friesen 8-7    Final (10)
STV4 Mackenzie Zacharias Brooke Friesen 5-9    Final (10)
Thu, Jan 5, 17 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Meghan Walter Rebecca Lamb 9-11    Final (EE)
PEM4 Kristy Watling Laura Burtnyk 7-5    Final (EE)
STV3 Kaitlyn Payette Shae Bevan 4-6    Final (10)
STV4 Kathryn Cullen Emma Jensen 10-3    Final (7)
Thu, Jan 5, 17 12:15 PM
Sheet Team Team Score    End
PEM3 Alexandra Friesen Brooke Friesen 8-6    Final (EE)
PEM4 Christine MacKay Mackenzie Zacharias 6-7    Final (10)
STV3 Serena Gray-Withers Paige Watkins 6-7    Final (10)
STV4 Stacy Sime Shaelynn Lukey 4-6    Final (10)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Oct 26 -- 6:00am CT
Latvia Final
Scotland 10  (6)
Switzerland Final
China (7)
Italy Final
Slovakia (7)
RCF Final
Norway (8)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Peterson Focused on Pre-Trials Opportunity

Winnipeg's Beth Peterson and her Assiniboine Memorial team had a very successful tune-up bonspiel for this week's Home Hardware Pre-Trials.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑