World Curling Report

Curling Scores

M: Lupus ALPACA Spiel
Blaine, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Recent Games:
Martin Final
Brickey (1)
Hodgson 10  Final
Rodawig (2)
Jacobs Final
Strack (1)
Carey Final
Rodawig 11  (2)
Howard Final
Sherry 10  (2)
Shuster 13  Final
Brickey (2)
Moulding Final
Isdahl 12  (2)
Martin Final
Sidney (1)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Baden Masters -- Round-Robin

Aug 29 - 31, 2014
2 Team(s) Qualify from Each Pool.
Section A
Andrey Drozdov
Moscow, RUS
0.750  1-0  2-1  1-1  0-0  0-0 
Sven Michel
Adelboden, SUI
0.750  3-1  0-0  1-0  0-0  0-0 
Steve Laycock
Saskatoon, SK
0.750  1-1  2-0  1-1  1-0  0-0 
Michael Brunner
, SUI
0.250  1-2  0-1  0-0  0-0  0-1 
Mikel Unanue
San Sebastian, ESP
0.000  0-0  0-4  0-1  0-0  0-0 
Section B
Thomas Ulsrud
Oslo, NOR
1.000  2-0  2-0  0-0  0-0  0-0 
Marc Pfister
Bern, SUI
0.750  1-1  2-0  0-0  0-0  0-0 
Tom Brewster
Aberdeen, UK
0.500  0-1  2-1  1-0  0-0  0-0 
Ritvars Gulbis
Riga, LAT
0.250  0-1  1-2  1-1  1-0  0-0 
Stefan Haesler
Bern, SUI
0.000  0-4  0-0  0-1  0-0  0-1 
Section C
Peter de Cruz
Geneva, SUI
1.000  3-0  1-0  1-0  0-0  0-0 
Niklas Edin
Karlstad, SWE
0.750  0-0  3-1  0-0  0-0  0-0 
Felix Attinger
Dubendorf, SUI
0.500  2-1  0-1  1-1  0-0  0-0 
Jiri Snitil
Prague, CZE
0.250  1-1  0-2  0-0  0-0  0-0 
Alexander Baumann
Fuessen, GER
0.000  0-2  0-2  0-1  0-0  0-0 
Section D
Manuel Ruch
Uitikon, SUI
0.750  2-0  1-1  2-0  2-0  0-0 
David Murdoch
Stirling, SCO
0.750  1-0  2-1  0-1  0-0  0-1 
Mario Freiberger
Zug, SUI
0.500  1-1  1-1  1-0  1-0  0-0 
Rasmus Stjerne
Hvidovre, DEN
0.250  1-2  0-1  0-1  0-0  0-1 
Jaap van Dorp
Zoetermeer, NED
0.250  0-2  1-1  0-1  0-0  0-1 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Aug 29, 14 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Thomas Ulsrud Stefan Haesler 4-2    Final (8)
2 Michael Brunner Sven Michel 2-7    Final (6)
3 Marc Pfister Tom Brewster 7-4    Final (7)
4 Steve Laycock Andrey Drozdov 4-5    Final (8)
Fri, Aug 29, 14 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Niklas Edin Alexander Baumann 7-3    Final (7)
2 Jiri Snitil Felix Attinger 3-6    Final (7)
3 David Murdoch Jaap van Dorp 7-2    Final (7)
4 Manuel Ruch Rasmus Stjerne 5-7    Final (7)
Fri, Aug 29, 14 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Steve Laycock Michael Brunner 6-4    Final (EE)
2 Andrey Drozdov Mikel Unanue 8-1    Final (6)
3 Ritvars Gulbis Thomas Ulsrud 2-9    Final (6)
4 Marc Pfister Stefan Haesler 5-2    Final (7)
Fri, Aug 29, 14 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Jaap van Dorp Mario Freiberger 3-6    Final (7)
2 David Murdoch Rasmus Stjerne 6-3    Final (7)
3 Peter de Cruz Felix Attinger 5-4    Final (8)
4 Alexander Baumann Jiri Snitil 4-6    Final (8)
Fri, Aug 29, 14 06:30 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Tom Brewster Ritvars Gulbis 6-5    Final (8)
2 Thomas Ulsrud Marc Pfister 7-5    Final (8)
3 Michael Brunner Andrey Drozdov 3-5    Final (8)
4 Sven Michel Mikel Unanue 7-3    Final (7)
Fri, Aug 29, 14 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Mario Freiberger David Murdoch 2-5    Final (8)
2 Alexander Baumann Peter de Cruz 2-5    Final (7)
3 Jaap van Dorp Manuel Ruch 6-7    Final (EE)
4 Jiri Snitil Niklas Edin 4-6    Final (7)
Sat, Aug 30, 14 08:15 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Mikel Unanue Michael Brunner 0-8    Final (5)
2 Sven Michel Steve Laycock 1-6    Final (5)
3 Stefan Haesler Tom Brewster 3-7    Final (6)
4 Ritvars Gulbis Marc Pfister 2-5    Final (7)
Sat, Aug 30, 14 10:45 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Rasmus Stjerne Jaap van Dorp 6-8    Final (8)
2 Felix Attinger Niklas Edin 3-6    Final (8)
3 Mario Freiberger Manuel Ruch 1-7    Final (5)
4 Peter de Cruz Jiri Snitil 8-4    Final (7)
Sat, Aug 30, 14 01:45 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Andrey Drozdov Sven Michel 4-5    Final (8)
2 Stefan Haesler Ritvars Gulbis 5-6    Final (EE)
3 Mikel Unanue Steve Laycock 5-6    Final (8)
4 Tom Brewster Thomas Ulsrud 2-6    Final (5)
Sat, Aug 30, 14 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Felix Attinger Alexander Baumann 5-4    Final (8)
2 Manuel Ruch David Murdoch 4-3    Final (EE)
3 Niklas Edin Peter de Cruz 1-6    Final (5)
4 Rasmus Stjerne Mario Freiberger 5-6    Final (EE)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Lupus ALPACA Spiel
Blaine, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Recent Games:
Martin Final
Brickey (1)
Hodgson 10  Final
Rodawig (2)
Jacobs Final
Strack (1)
Carey Final
Rodawig 11  (2)
Howard Final
Sherry 10  (2)
Shuster 13  Final
Brickey (2)
Moulding Final
Isdahl 12  (2)
Martin Final
Sidney (1)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
2020 Shorty Jenkins Classic Cancelled

2020 Shorty Jenkins Classic Cancelled

2020 AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic presented by Jet Ice, VIA Rail and Choose Cornwall cancelled due to COVID-19 with plans to return in 2021 for the 25th anniversary.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑