Best Western Wayside Inn Curling Classic
Curling Scores
Best Western Wayside Inn Curling Classic
Nov 7 - 10, 2008
|
| Draw Nov 8 - 11:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Pat Simmons Davidson, SK |
![]() |
4 | 0 | 0 | 4 | X | 8 | |||||
| Chris Schille Edmonton, AB |
0 | 1 | 1 | 0 | X | 2 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Pat Simmons
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 8.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Chris Schille
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.07 |
| PA/G: | 7.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Pat Simmons
Chris Schille
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026











