World Senior Curling Championships
Curling Scores
World Senior Curling Championships
Apr 25 - May 2, 2026
|
| Draw May 1 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Austria Higatzberger, G |
![]() |
3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 | ||
| Slovenia Resman, M |
0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 11 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Austria
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.30 |
| PA/G: | 8.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Slovenia
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.72 |
| PA/G: | 8.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Austria
Slovenia
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: PO -- Fri, May 1 -- 9:00am CET | |||
| HUN (Nagy) | 2 | Final | |
| NOR (Sagen) | 8 | (6) | |
| AUT (Higatzberger) | 8 | Final | |
| SLO (Resman) | 11 | (8) | |
| CZE (Sik) | 4 | Final | |
| GER (Saile) | 5 | (EE) | |
| ENG (McGlynn) | 6 | Final | |
| AUS (Millikin) | 8 | (8) | |
| HUN (Nagy) | 2 | Final | |
| NOR (Sagen) | 8 | (6) | |
| AUT (Higatzberger) | 8 | Final | |
| SLO (Resman) | 11 | (8) | |
| CZE (Sik) | 4 | Final | |
| GER (Saile) | 5 | (EE) | |
| ENG (McGlynn) | 6 | Final | |
| AUS (Millikin) | 8 | (8) |
| HUN (Nagy) | 2 | Final | |
| NOR (Sagen) | 8 | (6) | |
| AUT (Higatzberger) | 8 | Final | |
| SLO (Resman) | 11 | (8) | |
| CZE (Sik) | 4 | Final | |
| GER (Saile) | 5 | (EE) | |
| ENG (McGlynn) | 6 | Final | |
| AUS (Millikin) | 8 | (8) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












