LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 4 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Edin, N |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 | ||
| Canada Dunstone, M |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 | |||
Event Statistics
Sweden
| Games: | 14 |
| Record: | 12W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.97 |
| PA/G: | 5.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Canada
| Games: | 15 |
| Record: | 12W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.96 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Sweden
| Games: | 58 |
| Record: | 33W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Canada
| Games: | 54 |
| Record: | 34W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
Sweden
Canada
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: CF -- Sat, Apr 4 -- 2:00pm MT | |||
| SWE (Edin) | 9 | Final | |
| CAN (Dunstone) | 6 | (10) ![]() |
|
| SWE (Edin) | 9 | Final | |
| CAN (Dunstone) | 6 | (10) ![]() |
| SWE (Edin) | 9 | Final | |
| CAN (Dunstone) | 6 | (10) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















