LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 3 - 5:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Edin, N |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | ![]() | 3 | ||||||
| United States Shuster, J |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | ||||||||
Event Statistics
Sweden
| Games: | 12 |
| Record: | 10W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.17 |
| PA/G: | 5.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
United States
| Games: | 13 |
| Record: | 9W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 6.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.12 |
Season Statistics
Sweden
| Games: | 58 |
| Record: | 33W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
United States
| Games: | 69 |
| Record: | 51W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.56 |
| PA/G: | 5.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Sweden
United States
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: SF -- Fri, Apr 3 -- 3:00pm MT | |||
| SWE (Edin) | 3 | 6th | |
| USA (Shuster) | 3 | ![]() |
|
| SCO (Whyte) | 3 | 6th | |
| CAN (Dunstone) | 3 | ![]() |
|
| SWE (Edin) | 3 | 6th | |
| USA (Shuster) | 3 | ![]() |
|
| SCO (Whyte) | 3 | 6th | |
| CAN (Dunstone) | 3 | ![]() |
| SWE (Edin) | 3 | 6th | |
| USA (Shuster) | 3 | ![]() |
|
| SCO (Whyte) | 3 | 6th | |
| CAN (Dunstone) | 3 | ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
OGDEN, Utah -- Team Matt Dunstone's road map is now clear and defined.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















