LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 1 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| China Xu, X |
![]() |
2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 8 | |||
| Korea Kim, C |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 | ||||
Event Statistics
China
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.30 |
| PA/G: | 7.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Korea
| Games: | 12 |
| Record: | 3W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.52 |
| PA/G: | 8.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.37 |
| Steal Efficiency: | 0.02 |
Season Statistics
China
| Games: | 76 |
| Record: | 42W - 34L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.21 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Korea
| Games: | 58 |
| Record: | 37W - 21L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.86 |
| PA/G: | 6.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
China
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Steffen Walstad (Aug 16, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 4th End vs. Felix Luethold (Aug 15, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Joel Retornaz (Sep 25, 2025)
> 4 in 7th End vs. Lukas Klima (Aug 24, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Ross Whyte (Sep 11, 2025)
Korea
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















