BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
|
| Draw Mar 20 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Japan Fujisawa, S |
![]() |
1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 8 | ||||
| United States Strouse, D |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 15 |
| Record: | 10W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 6.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 12 |
| Record: | 2W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.46 |
| PA/G: | 8.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
| Games: | 85 |
| Record: | 55W - 30L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 6.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 39 |
| Record: | 19W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.71 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Ikue Kitazawa (Aug 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Yuina Miura (Aug 6, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Silvana Tirinzoni (Nov 5, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 5th End vs. Bobae Kang (Oct 1, 2025)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 7 in 7th End vs. Julia Pekowitz (Oct 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 5th End vs. Tabitha Peterson (Aug 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Corrie Huerlimann (Sep 26, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Tabitha Peterson (Aug 9, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















