BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
Mar 14 - 22, 2026
|
| Draw Mar 20 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Denmark Dupont, M |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 | ||
| United States Strouse, D |
0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Denmark
| Games: | 12 |
| Record: | 3W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.97 |
| PA/G: | 8.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
United States
| Games: | 12 |
| Record: | 2W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.46 |
| PA/G: | 8.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Denmark
| Games: | 84 |
| Record: | 62W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.00 |
| PA/G: | 5.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
United States
| Games: | 39 |
| Record: | 19W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.71 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Denmark
United States
HIGH END SCORE: HAMMER
> 7 in 7th End vs. Julia Pekowitz (Oct 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 5th End vs. Tabitha Peterson (Aug 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Corrie Huerlimann (Sep 26, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Tabitha Peterson (Aug 9, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















