BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
Mar 14 - 22, 2026
|
| Draw Mar 18 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Turkiye Yildiz, D |
![]() |
0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | |||||
| Canada Einarson, K |
3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | X | 9 | ||||||
Event Statistics
Turkiye
| Games: | 13 |
| Record: | 7W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.17 |
| PA/G: | 7.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Canada
| Games: | 14 |
| Record: | 11W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.11 |
| PA/G: | 5.40 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Turkiye
| Games: | 58 |
| Record: | 32W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 6.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Canada
| Games: | 57 |
| Record: | 40W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.78 |
| PA/G: | 6.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Scoring Records - Season
Turkiye
Canada
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















