BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
Mar 14 - 22, 2026
|
| Draw Mar 17 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Strouse, D |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 | |||
| China Wang, R |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 12 |
| Record: | 2W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.46 |
| PA/G: | 8.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
China
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.97 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
United States
| Games: | 39 |
| Record: | 19W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.71 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
China
| Games: | 57 |
| Record: | 33W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.15 |
| PA/G: | 6.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
United States
HIGH END SCORE: HAMMER
> 7 in 7th End vs. Julia Pekowitz (Oct 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 5th End vs. Tabitha Peterson (Aug 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Corrie Huerlimann (Sep 26, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Tabitha Peterson (Aug 9, 2025)
China
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















