U20 Alberta Provincial Championship, presented by Hec Gervais Academic & Scholarship Foundation
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U20 Alberta Provincial Championship, presented by Hec Gervais Academic & Scholarship Foundation
Feb 25 - Mar 1, 2026
|
| Draw Feb 27 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Darby McMillan Wainwright, AB |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | |||
| Alena Yurko Sherwood Park, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | ||
Event Statistics
Darby McMillan
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.52 |
| PA/G: | 8.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Alena Yurko
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.00 |
| PA/G: | 5.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.92 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
Darby McMillan
| Games: | 49 |
| Record: | 27W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 7.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Alena Yurko
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.70 |
| PA/G: | 7.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.44 |
| Force Efficiency: | 0.72 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Darby McMillan
Alena Yurko
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Site Menu:
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













